Безбедносни експерти од Универзитетот Њукасл презентираа метод кој овозможува хакирање на кредитни картички за само 6 секунди. Хакот е едноставен и за него се потребни единствено лаптоп и интернет конекција. Заштитата на картичките се пробива за неколку секунди, а експертите велат дека нападот веќе е искористен во британскиот ланец на супермаркети Tesco. Во овој напад […]

Прочитај повеќе

Visa најави дека нивниот дигитален паричник V.me на есен ќе стартува во Британија, Франција и Шпанија. Сервисот ќе овозможи корисниците да складираат податоци од платежните картички на веб и поедноставно да купуваат онлајн. V.me е налик на PayPal. Ќе им овозможи на корисниците да складираат разни картички, ќе дозволи и закачувањe и на MasterCard, American […]

Прочитај повеќе

Kонтроверзниот сајт најави дека ќе ги суспендира објавувањата на доверливи документи се додека не си ги среди финансиите. Проблем за функционирање на сајтот е финансиската блокада на сервисите преку кои сајтот добиваше донации, што е 95 отсто од сите приходи на сајтот, вели основачот Џулијан Асанж кој сè уште е во притвор во Англија во […]

Прочитај повеќе

Wikileaks ќе поднесе поплака до Европската Комисија против VISA Europe и MasterCard Europe откако двете финансиски компании ги блокираа донациите за контроверзниот сајт откако се објавија стотина илјади доверливи дипломатски документи. Донациите се потребни на Wikileaks да функционира, односно да плати за одржување на серверите и за персоналот.

Прочитај повеќе

Контроверзната интернет група Anonymous ја посрамоти безбедносната компанија HGBery навлегувајќи во нивните сервери, ги објави сите нивни лични податоци со преку 60.000 имејлови, собраа и избришаа куп податоци и, на крај, направи deface на страницата.

Прочитај повеќе

<Надополнето 09.12.10>Сајтот на Mastercard повторно функционира после скоро 24 часа. <надополување>Сајтот на MasterCard е под DDoS напади од активистичка хакерска група која сака да ја одмазди Wikileaks, сајтот кој објави куп доверливи дипломатски документи.

Прочитај повеќе