Често пати сме се нашле во ситуација да чуеме како антивирусно решение за android телефоните е крајно непотребно. На прашањето зошто, неретко добиваме одговори од типот: Android е многу побезбеден, има интегрирано антивирусна заштита, нема вируси за Android, или пак како самите корисници се исклучително внимателни и нема шанси да дозволат вирус да им се […]

Прочитај повеќе

Од темните подруми на најгенијалните хакерски умови, произлезе релативно нов вирус кој е коктел од исклучително опасни тактики. Се работи за малвер кој се вика MysteryBot, но често се опишува како Франкенштајнова креација затоа што структурата му е составена од делови рансомвер, тројанци и килогери, а Aндроид направите ги напаѓа на безмилосни и брутални начини. […]

Прочитај повеќе

Најпознатите антивируси обично вршат одлична работа за заштита од вируси и сомнителни активности додека сте на интернет. Многу компании ќе пробаат да ве уверат дека за дополнителна заштита од тврдоглави штеточини, потребно е да инсталирате некоја од нивните бесплатни алатки кои работат паралелно со анти-вирусното решение, што, до некаде, е точно. Во случај да се […]

Прочитај повеќе

Еден од најопасните малициозни софтвери, ransomware, сега има нова можност за исплата. Сите кои имаат инфицирани машини сега можат да се ослободат од вирусот ако заразат двајца (не)пријатели. Начинот на кој ова се остварува е преку инфицирана Popcorn Time апликација. Несреќникот чиj компјутер е заразен може да ја сподели апликацијата со двајца (не)пријатели. Потоа ако […]

Прочитај повеќе

Ransomware станува oпасност и во Македонија. На форумот на IT.mk веќе е отворена тема за искуствата на жртвите од киднапирањето на податоци, иако за среќа криминалците си стојат на зборот и ги враќаат податоците откако ќе им се исплатат неколку стотици долари во биткоин форма. Се чини дека досегашните жртви се случајни и не се […]

Прочитај повеќе

Kaspersky Lab се оградува од обвинувањата на двајца поранешни вработени кои во текст на Reuters тврдат дека компанијата ја злоупотребува својата доверба кај корисниците. Според нивните тврдења, Kaspersky Lab прави софтверот на конкурентите Avast, AVG и Microsoft да биде препознаен како вирус, и често да биде избришан. Компанијата успешно ги манипулирала конкурентскиот софтвер да избрише […]

Прочитај повеќе

Малициозниот софтвер Chewbacca собра податоци од кредитни и дебитни картички во 11 држави пред да биде откриен од безбедносната компанија RSA. Серверската инфраструктура на Chewbacca е активна од 25 октомври, а се користи како за напад на PoS (Point of Sale) системи. Во глобална кражба на податоци од платежни картички и лични податоци, пред се […]

Прочитај повеќе

Нов Linux црв Linux.Darlloz ги таргетира уредите кои се поврзани на Интернет, рутери за домашна употреба, сет-топ кутии, безбедносни камери и голем дел на уреди кои се поврзани на Интернет, јавува Ars Technica. Засега софтверот ги напаѓа процесорите на Intel кои ретко се користат во овие уреди, поради што црвот е означен како опасност од […]

Прочитај повеќе

Играчите на Foldit за десет дена го одговорија прашањето кое десетина години претставуваше енигма за научниците. Откривањето на структурата на ензимoт M-PMV, кој има слично однесување со ХИВ вирусот, во иднина може да има клучна улога во пронаоѓање на лек за оваа болест. Гејмерите успеаа да ја пронајдат формата на ензимот за чие одржување е […]

Прочитај повеќе

Нов тројанец, направен само за Mac машините на Аппле, инсталира лажни реклами (adware) кои се прикажуваат преку Chrome, Firefox и Safari на различни веб страници, дури и на Apple.com. Целта на тројанецот е да генерира пари од прегледите и кликовите на рекламите, открива The Next Web. Руската безбедносна фирма Doctor Web го означи тројанецот како […]

Прочитај повеќе

Безбедносната компанија Kaspersky Lab откри нов шпионски софтвер кој цели пет години крадел енкриптирани документи од разни влади, дипломати, политички групи и институции кои се бават со истражување. Вирусот наречен „Rocra“ (скратено од „Црвениот октомври“ според романот на Том Кленси за истоимената руска подморница) најчесто ги напаѓа земјите од Источна Европа, односно од поранешниот Руски […]

Прочитај повеќе

Google во Android 4.2 додаде нова алатка која требаше да го спречи малициозниот софтвер кој се повеќе се проширува на мобилната платформа. Но, иако интегриран софтвер звучи како добро решение, сепак моменталната верзија не е воопшто ефективна. Според истражувачи од Универзитетот на Северна Калорина, Google App Verification Service пропушта повеќе вируси и малициозен софтвер, отколку […]

Прочитај повеќе