Twitch ќе воведе виртуелна валута Stream+. Валутата ќе им овозможи на корисниците да ја користат во анкети или за обложување. Дополнително ќе може да се користи и за купување во игрите, јави BBC. Stream+ ќе се заработува со гледање на содржини на Twitch, а прва игра која ќе ги користи е Breakaway на Amazon. Играта […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот стартап Vicoinz верува дека најде решение за онлајн видеоигри кои организираат гејминг турнири. Нивната идеја е едноставна, сѐ што треба за да купиш влезница на турнир е да го направиш тоа со виртуелна валута наречена Vicoinz. Стартапот креираше дополнителна апликација за уплата во игри, и иако нивната идеја звучи малку необично, сепак првата игра […]

Прочитај повеќе

Се повеќе влади официјално ја одбиваат виртуелната валута биткоини како легитимно средство за плаќање. Кина и Тајланд целосно ги забранија биткоините, додека други, како Германија, и сега Норвешка, се решени да најдат начин како да ги оданочат дигиталните монети и да ги заштитат корисниците од можните загуби. За норвешкиот директор за даноци, Ханс Кристиан Холте, […]

Прочитај повеќе

Appetite Cafe & Restaurant е можеби првиот угостителски објект на Балканот кој овозможува плаќање со дигиталната валутa биткоин. Ресторанот се наоѓа во Белград, а наменет е за бизнис и урбаната заедница која ги следи техничко технолошките трендови. Следејќи ги своите посетители ресторанот одлучи да им го овозможи и нов начин на плаќање, вели Netokracija. „Голем […]

Прочитај повеќе

Дигиталната валута биткоин достигна вредност од 267 долари за еден биткоин, што е највисока размена досега. Успешното закрепнување на валутата доаѓа еден месец по апсењето на основачот на црниот пазар Silkroad, кое сериозно ја намали нејзината вредност. Биткоин е децентрализирана виртуалната валута на која често се гледа како нов тип на пари. Дигиталниот токен со […]

Прочитај повеќе

Близнаците Винклвос кои на поголем дел од јавноста им се познати по спорот со Марк Закерберг околу идејата позади Facebook, се спремни дигиталната валута Bitcoin да ја направат мејнстрим. Имено, браќата Тајлер и Камерун се сопственици на 1 отсто од издадените биткоини. Кога планот со Facebook не им успеа, близнаците овие денови испратија барање до […]

Прочитај повеќе

Amazon најави дека нивните купувачи покрај пари, наскоро ќе можат да користат и виртуелна валута за купување на апликации или игри за Kindle Fire. Новата виртуелна валута, Amazon Coins ќе биде достани од мај, а  компанијата се надева дека дополнително ќе го раздвижи Kindle Fire „екосистемот“. За почеток Amazon ќе инвестира десетици милиони од оваа […]

Прочитај повеќе

Украдени се 24.000 Bitcoin-и во вредност од 250.000 долари од Bitfloor, една од најголемите берзи за виртуелната валута. Според основачот на Bitfloor, Роман Штилман, нападнатата берза е најголема во САД и четврта во светот. Кражбата доаѓа поради човечка грешка, имено г.Штилман на форумот признава дека при неодамнешната надградба оставил дел неенкриптирани клучевина серверот, кои крадецот […]

Прочитај повеќе

Facebook полека се откажува од својата виртуелна валута стартувана пред три години. Сега „откако сите апликации си имаат своја виртуелна валута“ друштвената мрежа размислува да овозможува плаќање и претплата со локална валута што ќе „го олесни купувањето, ќе донесе флексибилност и полесно ќе се дојде до глобална публика.“ Facebook Credits кој се обавезни да се […]

Прочитај повеќе

Виртуелната валута на Facebook, која сега се користи за купување виртуелни добра од разните апликации и игри што се на мрежата, и преку која Facebook зема 30% од секоја трансакција, наскоро би можело да се појави и на други веб сајтови кои не се дел од друштвената мрежа. Според програмерскиот блог на Facebook, oва сега […]

Прочитај повеќе

Една третина од глобалната гејмерска популација користела реални пари, наместо виртуелна валута, за да купи виртуелни добра, се вели во анкетата на Play Star, платформа на Visa за монетизирање на виртуелни добра, и истражувачката фирма VGMarket. Од играчите кои користат реални пари за виртуелни добра, 57 отсто велат дека купуваат виртуелни добра барем еднаш месечно. […]

Прочитај повеќе

Холивудското студио Warner Bros стартуваше тест апликација преку која за 30 Facebook кредити (3 долари) ќе ви го изнајми The Dark Knight да го гледате директно преку Facebook во рок од 48 часа.

Прочитај повеќе