Дали се сеќавате на првото вирално видео кое сте го погледнале? За најголем дел од првите корисници на Интернет тоа е видеото на Вини Лакиарди, а без сомневање досега речиси секој го има прегледано. Видеото е кусо и забавно. Вини седи во својотата кабина и работи нешто на компјутер. Набрзо ги губи нервите и започнува […]

Прочитај повеќе

Видеото од двајца жители на Куманово – Албанец и Македонец – кои прегрнати објаснуваат дека терористичкиот напад не е поради меѓунационален конфликт е најпопуларното видео во Македонија досега. Интервјуто дадено за 24 вести, а споделено на Facebook профилот на новинарот Васко Маглешов за само еден ден е прегледано над 500.000 пати!, има 26.000 лајкови и […]

Прочитај повеќе

Кевин Алака, менаџер за трендови на YouTube, на TED Talks го даде своето видување за тоа кои се клучни фактори за едно видео да биде вирално, но и зошто некои видеа се гледани, а некои не. Зашто од 48 часа материјал кој пристига до YouТube секоја минута многу помалку од еден процент стигаат до 1.000.000 […]

Прочитај повеќе

Салата ќе еруптира штом македонците ќе постигнат гол, вели англискиот коментатор во новото вирално видео „EHF Euro 2012 – The Macedonians Are In Town”, кое за само два дена e прегледано околу 50.000 пати. YouTube видеото, креирано од корисникот IP14, ја доловува одличната еуфорија од Европското ракометно првенство во Србија на кое Македонија го освои […]

Прочитај повеќе

Позната по пријателите, актерката Џенифер Анистон се појави во видео која ги искористи разните вирални YouTube моменти за да креира своја вирална реклама за Smartwater.

Прочитај повеќе

За само два дена од објавувањето, видео трејлерот на World of Warcraft: Cataclysm е погледнат над 2 милиони пати. Сепак може да се очекува видеото да стане уште поголем хит бидејќи масовната онлајн игра World of Warcraft има над 12 милиони играчи ширум светот.

Прочитај повеќе

Можно е или не? прашуваат сите кои го гледаа видеото во кое познатиот тенисер со силен сервис бута лименка од глава на еден соработник за време на снимање на Gillete реклама. Видеото стана вирален хит. Објавено на 16 август до сега видеото е погледнато над 3 милиони пати што за Gillete е одлична реклама.

Прочитај повеќе