Telekom Austria Group влезе во партнерство со Telekom Slovenije Group за да ги спојат македонските оператори, Vip и One. Aвстрискиот телеком ќе задржи 55 отсто од уделот, и со тоа ќе има контрола од новиот ентитет, додека останатит 45 отсто одат за словенечкиот телеком, се вели во соопштението. Двата телекоми очекуваат да добијат одобрување од […]

Прочитај повеќе

Vip оператор ќе избира најдобра селфи фотографија. Селфито е светски феномен на мобилната технологија, кој никој не го очекуваше, но кога ќе погледнеме ретроспективно е прилично очигледен тренд кај егоистичните тинејџери бидејќи сите телефони имаат предна камера со висок квалитет. Според Vip, селфито може да ја „поттикне креативност, да ја потенцира индивидуалноста, слободниот дух и […]

Прочитај повеќе

Kонечно. Четвртата генерација на Nexus паметни телефони од Google, овојпат изработен од корејската компанија LG, пристигна во Македонија. Телефонот заедно со две поголеми верзии на Nexus таблет компјутери беше претставен при крајот на октомври, и еве по неколку месеци е дел од понудата на Vip. Тоа што ги прави Nexus телефоните хит е што се […]

Прочитај повеќе

Стартува нов, втор Android предизвик организиран од Vip оператор, а со него доаѓа и еден нова идеја да се едуцираат ентузијастите да креираат апликации кои ќе можат да продолжат како стартап бизнис. Идејата е одлична бидејќи, во теорија, ќе донесе поквалитени апликации овојпат дистрибуирани преку нова локалната продавница Vip Store за корисниците полесно да ги […]

Прочитај повеќе

Како што најавивме вчера, Vip оператор го стартува својот втор Android предизвик (првиот беше пред две години) со кој ќе ги мотивира ентузијастите, професионалните програмери и компании да креираат локални апликации. Натпреварот започнува од 13.09 и трае до 13.11 кога е крајниот рок за поднесување на апликациите. „Овојпат ќе ги поправиме грешките.“, вели директорот на […]

Прочитај повеќе

Во покана до медиумите Vip оператор најави дека утре, 13.09, „во рамки на одбележувањето на 5 годишнината на Vip, ќе биде објавен конкурсот за вториот Vип македонски предизвик за развој на локално применливи Android апликации…“. Како што се сеќавате, Vip пред две години го стартуваше првиот македонски Android предизвик, а многу бргу потоа и One, […]

Прочитај повеќе

Vip го донесе во Македонија првиот телефон од Nokia кој ќе работи на Windows Phone 7 Mango платформата. Nokia ја прифати WP7 платформата како основна за своите уреди, заменувајќи го Symbian, по договорот со Microsoft од пред една година. Nokia го претстaви Lumia 800 во ноември 2011-та, и до сега продаде над еден милион вакви […]

Прочитај повеќе

Quick Response код е специфичен вид на матричен (дводимензионален) баркод кој може да го читаат QR читачи или пак телефони кои имаат камера. Во него може да енкодираме текст, URL, слика или други податоци. Примената на QR кодот е огромна, а можностите безгранични. За разлика од нивната иницијална употреба, QR кодовите станаа доста популарно нешто со безброј примени. QR кодовите се одлични заради брзината со која може да се прочитаат, точноста и функционалноста. Иако сличноста со баркодовите е очигледна и можеби се прашувате зошто ни се потребни QR кодовите, одговорот е дека потребата за повеќе карактери и повеќе видови на податоци се наметнува во светот со цел да се направат повеќе податоци подостапни. Развивачите пробаа да ја прошират употребата на баркодовите, но откако тоа се покажа како неуспешно, QR кодот го замени.

Прочитај повеќе

Vip конечно ја објави листата на сите апликации кои учествуваа на натпреварувањето. Покрај двете победнички Android апликации, третото место го поделија 78 апликации. Сите апликации се на македонски и се бесплатни, па доколку користите Android ќе ги најдете на Android пазарот. Симнете, тестирајте ги и пишете ни што мислите!

Прочитај повеќе

Nokia пред извесно време го претстави својот нов модел, N900, кој воедно е и првиот Nokia паметен телефон со Linux-базираниот оперативен систем Maemo. Во соработка со Vip оператор, кој во својата понуда го донесе N900 моделот, имавме можност цела недела да го тестираме овој уред и подобро да се запознаеме со неговите карактеристики и функционалности.

Прочитај повеќе