Фудбалските судиите ја губат битката со технологијата. На следното светско првенство во Бразил во 2014 година ќе се користи технологија за да се одреди дали топката ја поминала гол линијата. Технологијата ќе биде прифатена откако ги помина првите тестови на Клубското светско првенство во Јапонија во декември (иако интересно немаше контроверзна ситуација), а втората проверка […]

Прочитај повеќе

Дебатата дали е потребна видео технологија на гол линија или пак петиот судија е доволен се чини дека заврши. Победи потребата од технологијата која ќе ги елиминира човечките грешки каква што го видовме на вчерашниот натпревар меѓу Англија и Украина, ко-домаќинот на Европското првентсво, на кој судијата од 2 метри не виде дека топката во […]

Прочитај повеќе

Претседателот на FIFA, Сеп Блатер се предомисли и рече дека повторно ќе ја отвори дебатата за воведување на видео технологијата во фудбалот, при тоа извинувајќи се на англиската FA заради грешката на судијата кој не го призна гол за Англија во натпреварот против Германија. Англија загуби 4:1, но доколку се признаеше голот на Лампард ќе […]

Прочитај повеќе