На најголемата друштвена мрежа не и е доволно времето кое го поминуваме на неа. Facebook најавува сервис со кој ќе им конкурира не само на YouTube, туку и на телевизиите. Facebook Watch наскоро ќе овозможи на корисниците да пронаоѓаат видео содржина која не е достапна во фидот. Како и на останатите сервиси, ќе може да […]

Прочитај повеќе

Благодарение на глобалното стартување на Netflix, за нешто помалку од две недели видео сервисот ја надмина бројката од 75 милиони претплатници. Дополнително, приходите од 1,8 милијарди долари и заработката од 43 милиони долари ги придвижија акциите на сервисот. Сепак вистинскиот импакт од глобалното проширување ќе се види во следното тромесечје, првото од 2016 година. Netflix […]

Прочитај повеќе

Netflix оваа година го надмина YouTube според бројот на гледачи во САД, иако останатите видео платформи како Amazon, Hulu и HBO Go не се ниту блиску до овие два сервиси. Дури 51 отсто од интернет корисниците во САД барем еднаш ја користеле Netflix за да гледаат серија или филм, вели анализата на RBC, која ја […]

Прочитај повеќе

Alibaba е нов сопственик на Youku Tudou, кинеската алтернатива на YouТube за кој е-продавницата плати 3,7 милијарди долари. Youku Tudou е дел од најпопуларните платформи за споделување на видео содржини во Кина, со над половина милијарда корисници, вели Mashable. Alibaba и претходно имаше удел во видео сервисот, односно 20 отсто од акциите кои се проценети […]

Прочитај повеќе

House of Cards, Blacklist, Better Call Saul, Powers, Fargo и куп други нови и постари серии им се достапни на корисниците на Pickbox.tv, регионална интернет телевизија, која е достапна во: Словенија, Хрватска, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Македонија. Тоа што сервисот ги аргетира речиси сите пазари во регионот не е изненадување, напротив се […]

Прочитај повеќе

Steam тестира Broadcasting функција која ќе им овозможува на корисниците преку стрим во живо да ги проследат игрите кои ги играат нивните пријатели. Сепак за ова да биде овозможено играчот треба да има активирано опција која дозволува следење на играњето. Следењето на стримовите е едноставно, со одберање некој од листата на пријатели кој игра во […]

Прочитај повеќе

Од следната година HBO ќе овозможи продажба на содржини кои можат да се стримаат преку Интернет. Компанијата во 2015 година ќе запоочне со понуда на дигиталната верзија на своите услуги за кои нема да има потреба од платена ТВ-претплата, вели директорот на компанијата Ричард Плеплер за Re/code. Досега HBО нудеше дел од своите програми преку […]

Прочитај повеќе

YouTube отсега на корисниците точно ќе им покажува каде и зошто се намалува квалитетот на нивната видео услуга. Новиот сајт на Google го објаснува видео преносот и проблемите кои можеби се случуваат додека сервисот го испорачува видеото. Video Quality Report ќе разјасни кои се перформансите на сите интернет провајдери во околината и споредба со провајдерот […]

Прочитај повеќе

YouTube е во преговори да ја купи платформата за стримање на игри Twitch.tv за неверојатни 1 милијарда долари. Тwitch, кој беше основан како гејминг канал на Justin.tv пред три години, и кој од неодамна го надмина и Facebook во интернет сообраќај, стана вистинската платформа преку која гејмерите ги стримаа игрите до претплатниците. На Twitch не […]

Прочитај повеќе

Vine, мобилниот сервис на Twitter за споделување на кратки видеа од шест секунди, стартува нови функционалности на својата веб верзија. На веб можевте да ги прегледувате само стримот со содржина, а сега се додадени нови функционалности за пребарување преку Explore опцијата и откривање на нови видеа, кои сега може да се прегледаат од сите, без […]

Прочитај повеќе

Продолжува зафатениот месец на Yahoo. Откако ја купи платформата за блогирање Tumblr и ја редизајнира мрежата за фотографии, Flickr, сега фокусот на компанијата е свртен кон дигиталната телевизија. Според AllThingsDigital, Yahoo понуди меѓу 600 и 800 долари за Hulu, видео сервис кој работи на претплата и во моментов е достапен само во САД. Ова е […]

Прочитај повеќе

YouTube месечно гo посетуваат милијарда различни посетители објави Google. Се разбира компанијата бројката ја сподели и преку низа интересни податоци. Еве дел од нив: Речиси секој втор интернет корисник го посетува YouTube. Месечната гледаност на Youtube e еднаква на 10 Super Bowl натпревари. Ако Youtube беше држава, а неговите посетители граѓани, тогаш ќе беа на трето […]

Прочитај повеќе