Zoom конечно додаде криптирање за заштита на разговорите. Ваква заштита за дел од корисниците кои плаќаа претплата веќе беше достапна од пред неколку месеци, но сега е отворена за сите. Подигање на заштитата е од исклучителна важност, а една од причините е број на корисници во пандемијата. „Горди сме што може да преставиме end-to-end криптирање […]

Прочитај повеќе

Џеси Орал е видео продуцент во CNET, кој сметаше дека времето кое го поминува во видео повиците може да го искористи за да стане попродуктивен. Ова е една од причините поради која во текот на цела недела учествуваше автоматски во видео повиците. За да го направи ова најпрво сними неколку видеа кои ги поддели во […]

Прочитај повеќе

Комуникацијaта е клучна за развојот на секоја компанија, иако видео-конференциите често се луксуз за малите компании. Затоа Microsoft ќе се обиде да им даде шанса на сите да прават Skype Meetings со аудио и HD-видео разговори. Освен видео, корисниците можат да сподеуваат пораки, слајдови од презентации или работни табли. Дополнително организаторот на повикот може да […]

Прочитај повеќе

Snapchat е една од ретките платформи каде обичната интеграција на функции е всушност возбудлива вест за корисниците. Мрежата им претстави на своите 100 милиони активни корисници нов Chat 2.0 функција за споделување на текст, видео и стикери, во кое сега се вклучени и видео повици. Сервисот ја потврди својата определба, Chat 2.0 да биде најдобриот […]

Прочитај повеќе

Најавата за групни Skype разговори започнува со реализација, и од денес корисниците на Android телефони, iPhonе или iPad кои имаат инсталирано Skype на својот уред ќе можат да разговараат со повеќе пријатели наеднаш. Надградбата најпрво е достапна во Северна Америка и Европа, а според најавата сите корисници на овие пазари би можеле да ја користат […]

Прочитај повеќе

Snapchat работи на аудио и видео разговори во надеж дека ќе го пронајде вистинскиот модел за монетизација на сервисот. Новоста доаѓа од 9to5 Google кој дојде до слики што покажуваат дека Snapchat работи на надградба на ChatV2. Сепак станува збор за повеќе од слики, а кодот веќе постои во Snapchat апликацијата, но барем засега не […]

Прочитај повеќе

Facebook најави видео разговор на Facebook Messenger, претварајќи ја оваа апликација во сериозен конкурент на Skype, иако судејќи по бројот на корисници Messеnger има завидни 600 милиони корисници. Најголема предност се разбира е бројката на корисници, и тоа дека речиси сите кои ги познавате веќе се присутни на друштвената мрежа. Како што е случај и […]

Прочитај повеќе

Со новата верзија на Skype for Android корисниците ќе им овозможи да разговараат со пријателите додека на телефонот си завршуваат и други работи. Мултитаскингот ќе ви овозможи да продолжите да видео разговорите, а апликацијата доаѓа со можност за слика-во-слика со отворање на малечко прозорче во кое може да се следи разговорот. Надградбата на апликацијата допринесува […]

Прочитај повеќе

Viber, бесплатната апликација за чет и гласовни повици, која беше купена од јапонскиот Rakuten за 900 милиони долари, претстави една интересна новина која сигурно ќе им се допадне на 100-те милиони месечни корисници. Видео повиците беа достапни само преку десктоп верзијата, но сега се додадени и на мобилните верзии за Аndroid и iOS. Проблемот со […]

Прочитај повеќе

Solaborate, друштвената мрежа за ИТ професионалци, поддржана од компанија во Лос Анѓелес, а изработена од македонски дизајнери и програмери, претстави нови алатки кои ќе ја олеснат комуникацијата преку мрежата. Solaborate – која сè уште е во бета и ви треба клуч кој може да го побарате од официјалната страна – сега овозможува аудио повици преку […]

Прочитај повеќе

Facebook работи на својата „чет“ апликација која е достапна на Android, BlackBerry и iPhone, и на која наскоро може да видиме видео повици, игри и други додатоци кои ќе ја збогатат апликацијата за да биде конкурентна на Line, WeChat или WhatsApp, пишува The Next Web. Неодамна компанијата ја надгради својата iOS апликација и овозможи бесплатни VoIP разговори […]

Прочитај повеќе

Google и Mozilla преставија како нивните прелистувачи, Chrome и Mozilla, можат да комуницираат меѓу себе со WebRTC. Поддршката за WebRTC нема да се појави во најновите верзии на овие два прелистувачи, но веќе е интегрирана во тест верзиите кои може да ги симнете и да ги испробате. Еве линк до Chrome 23, и до Firefox […]

Прочитај повеќе