Секоја година првата половина на јуни  е омилен период за гејминг фанатиците. Лос Анџелес е домаќин на најголемиот саем за видеоигри и секој или речиси секој поголем издавач или девелопер е присутен на саемот. Издавач за кој навикнавме да недостасува е Blizzard, но оваа година по долго време во халата ќе недостасува и производителот на […]

Прочитај повеќе

Се надеваме дека успеавте да прочитате нешто од нашите предлози од книги засновани на игри или од првиот бран од стрипови засновани на оваа мултимедијална форма на забава. Во вториот број имаме повеќе предлози за повеќе стрипови и повеќе забава. Army of Two Со Army of Two, EA проба да го револуционизира пукачкиот жанр во трето […]

Прочитај повеќе

Месецов се креваше прашина и откопуваа борбени секири околу тоа дали компулсивниот гејминг му пречи на нормалниот развој. Епицентарот на сево ова се наоѓа кај светската организација на здравје која направи ревизија на нивниот прирачник за класификација за болести. Според здравствената агенција, компулсивното играње видео игри се смета за ментална, здравствена состојба, односно попреченост во […]

Прочитај повеќе

Сопствениците на PS4 и Call of Duty фанатиците први ќе се нурнат во месец јули со Call of Duty Infinite Warfare Absolution DLC. Овој додаток дебитира со мапите Bermuda, Permafrost, Fore и Ember, како и новата Attack of the Radioactive Thing! епизода со зомби. Xbox One и PC корисниците ќе мора да чекаат за мапите […]

Прочитај повеќе

Април можеби е најсуровиот месец, но она што Т. С. Елиот не знаел, е дека таквото нешто никако не се однесува на гејмерите кои по бројните мартовски игри, имаат нов месец за повторно губење во дигиталниот свет. Сурово или не, овогодинешниот април ќе ви дозволи одново да се запознаете не само со Bulletstorm: Full Clip […]

Прочитај повеќе

Третата Mass Effect игра беше воедно и првата игра на Bioware со мултиплеер, а сите пет додатоци за мрежниот дел на играта беа бесплатни. Ова се покажа како паметна пракса, затоа што не само што се избегна сегрегација на гејмерите, туку и се создадоа подобри услови за заработка преку микротрансакцискиот дел од играта, односно купувањето […]

Прочитај повеќе

Што е Torment: Tides of Numenera? Torment: Tides of Numenera e RPG игра направена од inXile Entertainment и издадена од Techland Publishing за Microsoft Windows, OS X, Linux, Xbox One и PlayStation 4. Како духовен наследник на хитот од 1999 година, Planescape: Torment, играта е сместена во Нименера, фантазиско ремек дело од дизајнерот и писателот […]

Прочитај повеќе

Со март доаѓа пролетта, а со пролетта еден куп игри кои ќе дадат сè од себе да ве одделат од сонцето и од физички контакти со вистински лица. За таа цел, конзолашите први потклекнаа на занесениот шепот на Horizon Zero Dawn. Наскоро по нив, Нинтендо ќе се обиде да ги импресионира сите останати и со […]

Прочитај повеќе

Сајтот за продавање евтини пакети од исклучително квалитетни игри, Humble Bundle, објави дека сериозно запливува во водите на издаваштвото и дека лансира мулти-милионски програм за игри во различни жанрови и за различни платформи. Според изјавата, Humble Bundle ќе започне со издавање седум игри, но ќе нуди издавачки услуги за време на GDC и PAX East настаните. […]

Прочитај повеќе

Bulletstorm: Full Clip Edition e римејк на истата игра од 2011 година. Тоа значи дека нема никакви промени во приказната, и понатаму играте со Грејсoн Хант кој, откако ќе се најде на напуштена планета ќе биде соочен со избор дали да си ја задоволи својата желба за одмазда или пак да му помогне да преостанатиот […]

Прочитај повеќе

Февруари е уште еден исклучително продуктивен месец во поглед на исфрлање забавни игри независно од избраната платформа. Па така, гејминг фанатиците во движење конечно ја дочекаа Fire Emblem Heroes, а веќе од седми февруари ќе можете да ги исполните вашите WWE аспирации со најновата 2К игра или пак да запливате во новата епизода на Guild […]

Прочитај повеќе

За време на PAX West панелот, 2K Games ги објави плановите за сите додатоци за долго-очекуваната Mafia III, како и краток видео материјаl за дел од очекуваниот гејмплеј! Mafia III излегува на 7 октомври, а додатоците кои ќе го прошират искуството по излегување на играта доаѓаат во две форми: платежни и бесплатни. Бесплатните додатоци, претпоставувате, […]

Прочитај повеќе