Reaper of Souls е првата експанзија на Diablo 3. Иако култниот наслов немаше голем успех со третото продолжение – повеќето играчи ја напуштија играта по само два-три месеци – сепак експанзијата нуди доста интересни новини кои можеби ќе го натераат фановите да и се вратат. Но, кога? Blizzard не го откри датумот која ќе биде […]

Прочитај повеќе

Gone Home е видео игра која ќе се обиде да направи поинаку да ги гледате игрите кои се презентираат во прво лице. Играта доаѓа од новото студио The Fullbright Company, и интересно како и авторот на The Novelist за која пишувавме претходно, составено е од членови кои работеле на содржина за BioShock 2. Дел од […]

Прочитај повеќе

Тим од шведски гејмери ја освои најголемата награда што досега е доделена на гејминг турнир. Alliance го победи украинскиот тим и претходен шампион, Na’Vi, на Dota 2 турнирот во Сиетл. Tурнирот International 3 беше гледан од 1.700 гледачи во салата и над 1 милион гледачи на онлајн стримoви. Првото место им донесе на Alliance oколу […]

Прочитај повеќе

Над 4.000 вселенски бродови учествуваа во најголемата вселенска битка во историјата. Пет часовната борба заврши со 2.900 уништени бродови и штета која изнесува над 15.000 долари. Ова е кулминација на долгата кампања со која TEST Alliance ја изгуби доминацијата во 6VDT секторот. Битката е дел од универзумот на EVE Online, популарната вселенска симулација од CCP […]

Прочитај повеќе

Dots за iOS има едноставен, чист дизајн и гејмплеј од само 60 секунди во кои спојувате обоени точки. Но, тоа што ја прави топ игра во 20 земји е што е неверојатно заразна игра. Ако сте ја играле еднаш, шансите се дека ја имате сè уште на телефон и ја играте од време на време […]

Прочитај повеќе

Владата на САД ги препозна професионалните играчи на League of Legends како спортисти. Најголемата предност од ова признание е што во иднина турнирите кои се одржуваат во САД ќе бидат далеку полесни за организација, бидејќи, како професионални спортисти, интернационалните играчи ќе добиваат визи далеку полесно отколку сега, пишува Gamespot. Ова признание е клучно за развојот […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на кошаркарската симулација NBA 2K14 ќе ги вклучува тимовите од Евролига. За македонските љубители на кошарката ова значи дека за прв пат без едитирање на играта, ќе може да играат со дел од македонските кошаркарски ѕвезди. Европските клубови кои се додадени се Alba Berlin, FC Barcelona, Real Madrid, CSKA Moscow, EA7 Emporio Armani […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните фудбалски менаџерски симулации, Football Manager, од следната година, т.е. од следната сезона, кога ќе биде објавена FM 2014, ќе добие поддршка и за GNU/Linux, најавија од Sports Interactive. Играта ќе биде поддржана на Ubuntu 12.04. So the promised snippet of #FM14 news. As well as being on Mac & Windows, it will […]

Прочитај повеќе

Заедно со Xbox One на прес-конференцијата на Мicrosoft беше прикажан и првиот трејлер на најновата Call of Duty: Ghosts играта. Нема многу гејмплеј, но според најавата која може да се види од видеото „зад сцените“, Ghosts ќе има куче како нов член од тимот, ќе има нов гејмплеј енџин, подобра вештачка интелигенција на животните во […]

Прочитај повеќе

World of Warcraft губи играчи и покрај успехот на најновата екстензија која ги претстави пандите, нов континент и нова содржина. Девет години старата мултиплеер игра изгуби 14 отсто од своите играчи во период од јануари до март. Тоа се 1,3 милиони претплатници. Но, WoW и понатаму е напопуларната MMO игра за која се плаќа со […]

Прочитај повеќе

Игрите правени според филмови не се баш најдобри, но Iron Man 3 се издвојува од останатите. Во оваа игра вие сте во улога на Тони Старк, главниот лик од серијалот Iron Man. Во играта е потребно да ги погодите сите објекти што летаат, со помош на ласерите вградени во Iron Man оделото. Играта по малку […]

Прочитај повеќе

Во текот на минатата недела во апликација на денот го споменавме Pac-Man, а денес можеме да ви претставиме уште една игра за корисниците на Android. Lazors е логичка „puzzle“ игра со која треба да го насочите ласерот така што ќе ги погодите сите цели, а во остварувањето на целта ќе ви помогни поместувањето на блоковите, […]

Прочитај повеќе