Откако нè заинтригира демото на македонската игра SciGirl: The Internship, решивме деновиве да поразговараме со Михајло, претставник од студиото Sindex и да поставиме бројни прашања не само за нивната игра, туку и за нивните интереси и размислувања поврзани со гејмерската индустрија. Кажете нѝ на кратко за Sindex, од кого е составен тимот, колку време постои, […]

Прочитај повеќе

Има нешто исклучително неодоливо во Dark Souls серијалот и во тврдоглавите напори за константно умирање. Целиот серијал успеја да вроди интересна желба за истрајност кај играчот и магично да го подгурнува и охрабрува кон секоја, навидум, безизлезна ситуација. Dark Souls не направи преголеми фанови од нас, независно од тоа колку пати да се навраќавме на […]

Прочитај повеќе

Квалитетна видео игра обично бара поголема работна сила и зашеметувачки комбинации од дарби и знаења. Но, доколку отсекогаш сте сакале да направите одредена игра, ваквото општо мислење не би требало да ве обесхрабри. Како што е ситуацијата со сите работи, така и тука постојат исклучоци. Откако ќе замислите одредена идеја за тоа каква игра би […]

Прочитај повеќе

Пред неколку години Енди Милојкоски започна со дизајнирање на игра за паметен телефон. Rainy Blobs беше кул игра инспирирана од јапонски сложувалки. За жал, играта не стигна до мобилните платформи и беше редизајнирана за PC, OS X (сега macOS) и Linux. „Андроид верзијата е идентична со Steam верзијата. Има некои неприметливи оптимизации за да работи […]

Прочитај повеќе

По цела година надградба и проширување на клучниот гејмплеј во The Division, особено во player-versus-player делот, тимот зад играта конечно е спремен да го прошири отворениот свет и да понуди нови содржини за впивање. Бесплатното надополнување 1.8 ќе воведе нова област во player-versus-environment сегментот од играта така што ќе ја прошири главната мапа со West […]

Прочитај повеќе

Од излегувањето во 2014 година, The Sims 4 исфрли четири експанзии, пет пакети со проширени или нови гејмплеј механики и дванаесет пакети со нови предмети за вашиот дом. Но, никако кучиња. Ниту мачиња. Најновата експанзија планира да го промени тоа. The Sims 4: Cats and Dogs ќе воведе нова алатка преку која сим фанатиците ќе […]

Прочитај повеќе

Dying Light успеа да ја надгради забавната формула која беше воведена со Dead Island серијалот и да се постави како една од најомилените игри со зомби чудовишта. По контроверзната сезонска пропусница која, не само што ја зголеми цената во одреден период, туку и одби да ги обедини сите додатоци во неа, авторите сметаат дека има […]

Прочитај повеќе

Помина една деценија од излегувањето на The Lord of the Rings Online и седум години како играта е бесплатна-за-играње. По пет исклучително квалитетни проширувања и префрлување на креативните обврски на друг тим, новото студио со стариот тим конечно е спремно да покаже на што работеле во изминатиот период. The Lord of the Rings Online: Mordor […]

Прочитај повеќе

Life is Strange ја раздрама гејмерската популација на повеќе од еден начин. Dontnod Entertainment создаде продукт кој со трогателната приказна, уникатниот гејмплеј систем и неодоливиот саундтрак вкопа длабоки ровови во гејмерската потсвест, до таа мера да првата сезона се продате во над три милиони примероци. Најблиску што слушнавме за некаков продолжеток во некаква форма беше […]

Прочитај повеќе

THQ Nordic ја најави работата на Darksiders 3. Овој пат играте со Fury, сестрата од четирите коњаници, а вашата цел е да им ставите крај на побегнатите седум смртни гревови. Како што можевте да забележите од трејлерот, War се наоѓа во незавидна ситуација, но затоа Fury може да растура на сите страни и да докаже […]

Прочитај повеќе

Од 6 април, Dishonored 2 ќе добие пробна верзија и ќе ви дозволи бесплатно да ги искусите првите три мисии. Ваквата верзија нема да има временско ограничување и ќе можете да играте и со Корво и со Емили онолку колку што ви душа сака. Во случај да се решите да го проверите вториот продолжеток со […]

Прочитај повеќе

Diablo 3 е една од ретките игри која константно се надополнува со нови содржини, настани и исправки. Најновата закрпа ја носи кодната бројка 2.5.0 и во нејзината внатрешност крие огромни подобрувања и промени. Она што повеќето со душа чекаа е воведувањето на Armory системот и новите можности за складирање материјали. Armory ви дозволува да сочувате […]

Прочитај повеќе