Како што наближува 30 јануари и презентирањето на новите Blackberry телефони, дознаваме повеќе и за опциите кои ќе доаѓа новиот телефон. Најновите телефони на Research in Motion ќе доаѓаат со интегрирани видео раговори во BBM (Blackberry Messenger). Информациите најпрво протекоа на форумот на Crackberry, но сликите набрзо беа отстранети од форумот. Сликите доаѓаат со RIM […]

Прочитај повеќе

Сервисот за групно видео четување ooVoo дневно додава по 100.000 корисници, и има вкупно 54 милиони луѓе кои сега преку подобрените Android и iPhone апликации ќе може да комуницираат во високо-квалитетни чет сесии меѓу 4 корисници. Покрај мобилните апликации кои ги користат 50 отсто од корисниците, ooVoo може да се користи и преку Facebook, Mac […]

Прочитај повеќе

Откако се зголеми брзината на интернетот која ја нудат провајдерите се повеќе корисници, и се повеќе бизниси, наместо вообичаените повици користат видео-телефонија или видео конференциски разговори. Најголем дел од поквалитентните сервиси се разбира не се бесплатни, а цените се движат од 50 долари, па нагоре. Meѓу сервисите кои се плаќаат доколку се користат од бизниси […]

Прочитај повеќе

Skype најави уште подлабока интеграција со Facebook, најавувајќи дека со новитe верзии 5.4 Beta за Мac и 5.7 Beta за Windows ќе може да се прават Facebook-кон-Facebook повици. Се што е потребно е да ги поврзете Skype со Facebook профилот. Оваа интеграција започна со со 5.0 верзијата. Откако ќе се логирате на Facebook преку Skype […]

Прочитај повеќе

Следејќи ги стапките на американскиот претседател Обама кој покажа дека политичарите треба да ги користат друштвените мрежи за директна комуникација со граѓааните, премиерот Никола Груевски преку видео чет одговораше на прашања поставени на неговата фан страна на Facebook. Темата на дискусијата беше за „Предизвиците од глобалната рецесија и кризата во еврозоната врз Македонија”, а видеото […]

Прочитај повеќе

Google+ конечно стана достапен за сите кои сакаат да се регистираат без да мора да бидат поканети. Оваа новост е пропратена со подобрување на една од најистакнататите опции со кои може да се пофали Google+. Се разбира станува збор за опцијата Hangouts која најде одличен прием помеѓу корисниците, но со нејзиното надоградување Google+ верува дека […]

Прочитај повеќе

Доколку имате Google+ профил сигурно знаете дека оваа друштвена мрежа ви овозможува групен видео чет со вашите пријатели преку опцијата Hangouts. Оваа опција сега е достапна и на Facebook. Ова е посебна апликација наречена Groupchat.tv, и додека на Google+ може да разговараат максимум 10 пријатели во исто време, Groupchat.tv овозможува таа бројка да достигне 50. […]

Прочитај повеќе

Веќе знаевме дека Facebook надмина 750 милиони корисници, но тоа и не беше толку важно на конференцијата на која Facebook престави Skype видео чет платформа. Кога стартуваше Google+ минатата недела беше јасно дека Hangout видео четувањето е огромна предност пред Facebook-овиот текстуален чет. Но, изненадувачки Facebook за само една недела стартуваше ист таков видео чет […]

Прочитај повеќе

Веднаш по стартување на Google+, Facebook најави дека не очекува „неверојатна“ вест оваа недела. Tоа најверојатно ќе биде видео чет преку прелистувач кој ќе биде овозможен во соработка со Skype, открива Мајкл Арингтон од TechCrunch.

Прочитај повеќе

Од тоа што го видовме од Google+, Circles за групирање на пријателите се супер, постирање во нив е лесно, Hangout дружењата се одлични посебно што може да биде видео чет или YouTube сесија, да си пуштате музика преку сервисот. Во принцип наликува на Facebook, се што знаете за Facebook го има и тука, приватност, статуси, +1 копчето е исто како Like само што Google може во иднина да го искористи +1 да дава поспецифични резултати (и реклами) зависно од +1 лајкувања и интересите.

Прочитај повеќе

Facebook и Skype наскоро ќе најават партнерство што ќе вклучува интеграција на Facebook Connect во Skype, што ќе им понуди на корисниците да си праќаат SMS и да вртат телефонски повици, како и ќе има опција за видео чет со Facebook пријателите. Facebook интеграцијата ќе се појави со oбјавување на Skype 5.0 во наредниве недели, пишува AllThingsDigital.

Прочитај повеќе

6rounds е сервис со кој можете да правите видео средба во живо. Не се работи само за видео сервис, да ја стартувате веб камерата и да се гледате и комуницирате со пријателите, туку покрај таа можност има интеракивна опција да играте игри додека се гледате на камера или пак да гледате видео заедно.

Прочитај повеќе