Последниот пат кога зборувавме за FastStone Image Viewer беше пред година дена. Бевме исклучително задоволни од тогашната верзија и нашиот впечаток и понатаму останува ист со моментната. FastStone Image Viewer е одличен прелистувач на фотографии. Повеќето софтверски алатки од овој калибар ви дозволуваат да прелистувате низ дигиталните фотографии со задоцнувања од неколку секунди, но најновата […]

Прочитај повеќе

Познат пропуст им овозможува на пиратите да хостираат порнографија на YouTube. Серверите на YouTube се злоупотребуваат со хостирање на приватни видеа кои понатаму се поставуваат на сајтови. Пиратите ги закачуваат овие видеа на YouTube, но ги означуваат како приватни. На платформата овие видеа не можат да бидат пронајдени, бидејќи не се јавуваат при пребарување со […]

Прочитај повеќе

Бевме прилично изненадени кога GG.mk во својата прва епизода го најавија Марко “GP” Марковиќ како гостин. Да бидам искрен, морав да изгуглам кој е Марко бидејќи немав налетано на ниту едно негово видео претходно… но причината за тоа е едноставна – не сум дел од неговата целна група. По гледањето на неговото гостување во GG, […]

Прочитај повеќе

Facebook eкспериментира со автоматско стартување на споделените видеа кој се стартуваат на мобилните апликации, и наскоро на веб верзијата, првин пиша TechCrunch, а потоа потврди друштвената мрежа. Автоматското стартување постепено станува достапна за сите корисници, а неговата цел е да ги навикне корисниците на идните видео реклами. Опцијата функционира само за видеата кои се закачени […]

Прочитај повеќе

YouTube месечно гo посетуваат милијарда различни посетители објави Google. Се разбира компанијата бројката ја сподели и преку низа интересни податоци. Еве дел од нив: Речиси секој втор интернет корисник го посетува YouTube. Месечната гледаност на Youtube e еднаква на 10 Super Bowl натпревари. Ако Youtube беше држава, а неговите посетители граѓани, тогаш ќе беа на трето […]

Прочитај повеќе

Младинскиот образовен форум и Радио МОФ ги објавија сите видеа од неодамнешната конференција за друштвени мрежи и активизам Engage.mk. На настанот се зборуваше за влијанието на друштвените мрежи во интеракција со граѓаните, за како се користи сатирата за да се одговори на „секојдневието наречена пропаганда“ и за како се мотивираат корисниците на мрежите и онлајн […]

Прочитај повеќе

Дали верувате во отворено образование и отворени ресурси? Оваа прашање беше дискутирано на меѓународната конференција е-Општество 2012 која се одржа минатата недела во Скопје. Конференцијата беше домаќин на бројни домашни и странски експерти кои споделија свое мислење за како да се стигне до отворено образование со денешните технологии. Дискусијата и во двата дена беше доста […]

Прочитај повеќе

Конечно се достапни видеата од сите говорници и презентации од ENGAGE, првата конференција за друштвени медиуми и активизам во Македонија која се одржа на 25-ти февруари во киното Фросина во МКЦ. Подолу се сите видеа од презентациите од 18-те говорници кои зборуваа за најразлични теми. Презентациите беа претходно објавени и може да ги најдете тука. […]

Прочитај повеќе

Најголемата видео друштвена мрежа YouTube им овозможи на своите корисници кои закачуваат видеа пристап до новa, подобрена статистика за видеа и канали. Полесна навигација, подетални извештаи и податоци за тоа како расте вашата публика и како да ја зголемите гледаноста на видеата се само дел од подобрувањата во опциите за статистика. Статистика за видеата и […]

Прочитај повеќе

Сигурно сте се прашале кои се најгледаните видеа на YouTube и сте имале разни претпоставки за тоа… но, она што ќе ви го откриеме во овој текст е далеку од вашите очекувања. Лично бев запрепастен за тоа кои се 10-те најгледани видеа на YouTube на сите времиња… Како најгледано видео со повеќе од 610,850,000 прегледи […]

Прочитај повеќе

Аpple објави 14 видеа преку кои ги претставува можностите и опциите на новиот iPad 2. Видета очигледно се наменети да привлече повеќе корисници, да го промовира уредот и да ги истакне новините како FaceTime, Airplay, iMovie…

Прочитај повеќе

Новиот торент клиент Chrysalis на BitTorrent e клиент кој е наменет за почетници, со интерфејс кој е многу поедноставен од клиенти како uTorrent.

Прочитај повеќе