Режисерот на преносот на тенискиот турнир Вимблдон ќе има помош од Watson при изборот на најдобрите моменти од натпреварите. Вештачката интелигенција Watson, ќе анализира повеќе податоци за да дојде до навистина најдобрите моменти од натпреварите. Така, стисната тупаници или викањето на тенисерите ќе биде еден од податоците кои ќе се анализираат. Но, за да не […]

Прочитај повеќе

Десетици лажни порно клопови се појавија на Reddit. Ова вообичаено и не некоја вест, но овој пат за видеата е искористен алгоритам и вештачка интелигенција. Deepfakes досега објави видеа од повеќе познати холивудски ѕвезди и пејачки. Првите лажни видеа се далеку од идеални, но без сомневање нема да остане на ова. За креирање на видеата, […]

Прочитај повеќе

Израелскиор медицински стартап Zebra Medical Vision презентираше услуга која на корисниците ќе им овозможи пристап до вештачката интелигенција. Корисниците за 1 долар ќе можат да ги испратат резултатите од прегледите и да добијат преглед од вештачката интелигенција, јави Engadget. Вештачката интелигенција може да прегледа и дијагностицира резултати од магнетна резонанца и компјутерска томографија. Потоа може да детектира […]

Прочитај повеќе

Вештачката интелигенција би можела да дојде побрзо и ненадeјно за голем дел од професиите. Програмиерите изгледаа безбедни, но софтверот Pix2code ќе им ја разниша самодовербата на front-end развивачите. За креирање на решение е потребен дизајнер, но не и програмер. Сè што е потребно е слика, а понатаму софтверот може да ги препознае и додаде сите […]

Прочитај повеќе

Google Photos и досега беше еден од најпаметните облак сервиси за фотографии. Новите промени уште повеќе ќе го олеснат користењето на сервисот. Сите најавени промени доаѓаат благодарение на вештачката интелигенција. Првата најавена промена на корисниците ќе им овозможи автоматски да ги свртат сликите. Ако некоја од сликите не е сликана под добар агол или е […]

Прочитај повеќе

На што сè сме подготвени за само уште еден разговор со саканата личност или близок пријател? Дали залажувањето дека можеме да разговараме со засекогаш загубен пријател е подобро од прифаќањето? Дали во иднина ќе може свеста да се префрли во суперкомпјутери и да продолжиме засекогаш? Дали тоа ќе бидеме навистина ние? Ова се само дел […]

Прочитај повеќе

Шведскиот стартап Watty, кој работи на вештачка интелигенција што ќе им помогне на сите да заштедат електрична енергија, собра 3 милиони евра во нова инвестициска рунда. Хелсиншкиот акцелератор Cleantech Invest е најголем финансиер во оваа рунда, заедно со EQT Ventures и Шведската агенција за енергетска ефикасност, пренесува Tech.eu. Watty работи на софтвер за машинско учење кој […]

Прочитај повеќе

Facebook ќе користи вештачка интелигенција за да преводува статуси на повеќе јазици, а со тоа и да ги отстрани пречките за маркетинг на клиенти кои можеби и не го зборуваат истиот јазик. На дури 50 отсто од корисниците на Facebook, англискиот не им е мајчин јазик, а новата алатка е наменета за допирање токму до овие корисници, […]

Прочитај повеќе

Twitter го купи британскиот стартап Magic Pony за 150 милиони долари, со објаснување дека технологијата ќе ја користат за да ги следат твитовите и видеата во живо. Magic Pony има алгоритми кои анализираат слики, што ќе бидат вградени во видео сервисите Periscope и Vine на Twitter. Еден дел од технологијата овозможува подобрување на лошиот квалитет на […]

Прочитај повеќе

Вештачката интелигенција на Google сепак ќе доаѓа со безбедносно исклучување. Очекувањата се дека компанијата ќе претстави „Kill Switch“ копче на следната Conference on Uncertainty in Artificial Intelligence. Најголемата грижа е дека додека прибира податоци вештачката интелигенција на Google, DeepMind, би можела да научи несоодветна содржина по што би можела да стане опасна. За да нема […]

Прочитај повеќе

Кинеската компанија Mobvoi, која пред нешто повеќе од половина година доби инвестиција од Google, започна со изработка на паметен ретровизор. Mobvoi досега работеше на развој на паметни часовници и технологија која се активира со гласот, па гласовното активирање на новиот ретровизор не изненадува. Името на новите ретровизори е Ticmirror, и ќе бидат на некој начин […]

Прочитај повеќе

Паметните телефони се тука, и најголем дел од од индустријата и девелоперите се фокусирани на нив, но фокусот полека се поместува кон вештачката интелигенција. Вештачката интелигенција во следните 10 години ќе биде полето на кое повторно ќе се натпреваруваат истите компании, иако засега сè уште е сме во многу рана фаза, вели директорот на Google, Сундер Пичај, […]

Прочитај повеќе