Овој текст е дел од серијалот “ФИТР грантови” во кои што ги контактиравме фирмите кои имаат ИТ решенија на последнитe повици за грантови на ФИТР. Идејата зад серијалот е јавноста подобро да се запознае со компанијата, продуктот и очекувањата поврзани со грантовите. ИТ.МК се обиде да стапи во контакт со сите компании од ИТ секторот […]

Прочитај повеќе

Овој петок по 6-ти пат се случува меѓународната акција „Winter bike to work day“, a по 4-ти пат и во Скопје. Целта на оваа акција е да се популаризира возењето на точак и во зима. Граѓаните може да се регистрираат на официјалниот сајт и да си даваат меѓусебна поддршка. На сајтот може да видите и дека има светско пријателско […]

Прочитај повеќе

Холандскиот град Гемерт го доби првиот мост за велосипедисти за чија изработка е искористен 3д-принтер. Како материјал за печатење е искористен бетон. Мостот е направен од 800 слоја бетон и може да издржи тежина од 40 камиони, пренесе Guardian. Мостот е долг 8 метри и за негова изработка беа потребни 3 месеци. Мостот е тестиран […]

Прочитај повеќе

Lumos е првиот паметен шлем за велосипедисти кој може да го направи возењето значително побезбедно. Уредот доаѓа со светла кои го прават велосипедистот лесно забележлив. Предно светло за осветлување, задно стоп светло и лев  и десен трепкач. Кацигата е составена од два дела: самата кацига и дополнителен дел со кој се управува со трепкачите. Кацигата доаѓа […]

Прочитај повеќе

Raptor се очила од производителот Everysight наменети пред сѐ за велосипедистите. Очилата се своевиден „HUD“ кој на велосипедистите им овозможува презентирање на податоци во проширена реалност. Брзина, работа на срцето, време, растојание па дури и навигација се присутни во очилата. Очилата помалку наликуваат на HoloLens кој може полесно да се пренесува. Се поврзуваат со телефонот […]

Прочитај повеќе

Bike Computer е интересна апликација за сите велосипедисти која покрај стандардните опции за следење на вашата рута на возење со сите параметри, преглед на отчукувањата на срцето и слични функционалности, нуди и вградена безбедносна опција која ќе ви помогне во случај на незгода. Апликацијата, развиена од македонската Venikom Mobile, е достапна за Android и iPhone.  „Сите во […]

Прочитај повеќе

Кинеската компанија Xiaomi претставува нови производи кои немаат многу допирни точки со паметните телефони кои ги прославија. Mi Qicycle е новиот производ кој го претставува Xiaomi, а станува збор за паметен електричен велосипед. За разлика од конкуренцијата која често чини неколку илјади долари, Qicycle доаѓа за 455 долари. Моторот на велосипедот со едно полнење на батериите […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на телефони LeEco претстави невообичаен уред. Се работи за телефон вграден во велосипед, или за велосипед со телефон, сеедно. Во рамката на Le Syvrac е сместен телефон со 4-инчен дисплеј и четири јадрен процесор. Освен ова, велосипедот доаѓа со 4GB RAM меморија, ласерски покажувачи и сензор за следење на работа на срцето, јави […]

Прочитај повеќе

Zeitgeist е производител на електрични велосипеди кој за себе вели дека се „Tesla меѓу велосипедите“, а нејверојатно се во право, пренесува The Next Web. Велосипедот им помага на возачите во нивното возење, но нема да вози наместо нив, па возачите ќе треба малку да се испотат да стигнат каде што наумиле. Поради ова батеријата е […]

Прочитај повеќе

SmartHalo е комбинација на уред и апликација која овозможува навигација за велосипедисти, покрај другите кул и интересни функционалности. Со SmartHalo се решава проблемот велосипедистот да се ослонува на телефонот за GPS навигација, што не е практично додека возите. Преку апликацијата корисникот ја одбира адресата, а сите понатамошни вртења и насоки доаѓаат преку додатокот кој е […]

Прочитај повеќе

Ознаките на патот кој светат навечер кои од неодамна ги поставија во Холандија, сега започуваат да се користат и во Велика Британија. Засега два града во Англија, Лондон и Бирмингем, се заинтересирани со оваа сигнализација да ги означат велосипедските патеки. Проектот кој треба да „ги направи патиштата поетско искуство“ засега е во тест фаза, вели […]

Прочитај повеќе

Што ако има креативен начин да се поправи велосипедизмот во Скопје, и било кој друг град? Radwende е апликација која навистина би можела да допринесе кон „позелено“ Скопје, посебно доколку градските власти се одлучат да го копираат потегот на Висбаден. Германскиот град неодамна беше прогласен за најлош град за велосипедисти во светот, и иако Скопје […]

Прочитај повеќе