Велика Британија има фондови кои ги користи за развој на дронови кои сами ќе носат одлуки дали треба некого да убијат. Одлуката ќе биде донесена со вештачка интелигенција која се развива со финансии од Министерството за одбрана, пишува Guardian. „Покрај јавните изјави дека Велика Британија нема намера да развива автономни платформи за оружје, постојат докази […]

Прочитај повеќе

Британија и САД ги враќаат своите флоти во северниот дел на Атлантскиот океан, јави Sky. Непријателот повторно е истиот, руската флота, но овој пат наместо конвои, флотите ќе ги штитат комуникациските кабли. Иницијативата на Британија доаѓа нешто подоцна откако САД најави дека ја враќа Втората флота во Атланскиот океан. Потегот на двата сојузници доаѓа откако […]

Прочитај повеќе

Директорот на британската агенција за разузнување GCHQ објави дека започнале сајбер напади против Исламска Држава. Целта на акциите е да се стави крај на онлајн пропагандата на терористите онлајн. Со акциите значително се ослабени онлајн можностите на терористите, пренесе BBC. Станува збор за напади кои не само што ги нарушиле можностите за онлајн дејствување на Исламска […]

Прочитај повеќе

Британскитe власти претставија онлајн алатка која успешно детектира и отстранува секаква екстремистичка содржина онлајн. Британската министерката за внатрешни работи не исклучува носење на закон со кој ќе ги обрзе компаниите да мора да го користат софтверот, пренесе BBC. Првите тестови на техологијата покажуваат дека алатката автоматски упешно ги отстранува непожелните содржини. Станува збор за вештачка […]

Прочитај повеќе

Брз интернет е човеково право и сите граѓани мора да имаат пристап до него. Ова е одлуката на владата на Велика Британија, со дополнителна законска обврска да за 2 години сите жители на Британија мора да имаат барем 10Mbps. Оваа одлука доаѓа иако најголемиот британски провајдер BT, сметаше дека ова треба да биде доброволно, а […]

Прочитај повеќе

По САД, можно е и Велика Британија да ги повика претставниците од Facebook да објаснат дали има руско влијание во Британија. Во 2016 година руски ботови го поддржуваа излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, јави Slate. Над 156.000 ботови и профили од трол фарми пишувале и  поддржувале излез на Британија од Унијата. Само во […]

Прочитај повеќе

Кристин Кондер за себе вели дека е само жена на фармер, но за жителите на Ланкашир во Велика Британија таа е многу повеќе. Околу 2.300 жители во руралниот дел на британската област Ланкашир имаат пристап до интернет токму поради нејзините напори. Во 2009 година г-ѓа Кондер креираше „направи сам“ решение. Сега ова решение е B4RN, […]

Прочитај повеќе

Следните 10 години ќе бидат преполни со иновации во автомобилската индустрија. Бројот на компании кои тестираат електрични и автономни возила е огромен. Стартапи како Uber и Lyft најавуваат дека во иднина сметаат на флота на автономни возила, а расте и бројот на држави кои се прилагодуваат и ги менуваат законите, за да им излезат во пресрет на производителите. […]

Прочитај повеќе

#Brexit сè уште е во центарот на вниманието на светот, откако Велика Британија изгласа да се отцепи од Европската Унија. Зад одлуката стојат различни причини, идеали и лобирање, дури и кај претприемачите и стартапи кои сега се загрижени поради оваа одлука, постои поделеност. Неизвесноста за што ќе се случи по #Brexit е поголема бидејќи Британија во […]

Прочитај повеќе

Лажните профили на социјалните мрежи да станат нелегални во Велика Британија, бара британското кралско обвинителство. Засега станува збор за предлог правилник, кој ќе биде разгледуван во следните недели. Намалувањето на бројот на лажни профили е определба и на најголемата социјална мрежа Facebook којa сака да има релевантни податоци, како за бројот на корисници, така и […]

Прочитај повеќе

Google ја проширува зоната во која нуди трансфер на пари преку Gmail. По Северна Америка, услугата за проширува во Европа, а прва држава каде ќе биде достапна е Велика Британија, јави Google на својот блог. Сервисот овозможува едноставно праќање на пари, на ист начин како што се испраќа „attachment“. Send Money овозможува испраќање на пари […]

Прочитај повеќе

Британската кралици конечно по повеќе од 50 години го помилува Алан Туринг, јавува BBC. Алан Туринг беше брилијантен математичар, логичар и крипто-аналитичар, кој со својата работа на разотктивање на Енигма машината значително ја скрати поморската војна во Атлантикот, но и ја започна ерата на компјутерите. И покрај сите овие заслуги г. Туринг, по тогашните закони […]

Прочитај повеќе