Facebook страницата на здружението Vets for Trump,  повторно е во рацете на оригиналните сопственици, но за кратко Македонија, Велес, а овојпат и Куманово повторно беа на страниците на светските медиуми. Vets for Trump е страница на воени ветерани кои го поддржуваат претседателот Доналд Трамп. Од март оваа година оригиналниот сопственик на страницата Влад Леменц вели […]

Прочитај повеќе

Клубот на млади креативци при локалната библиотека „Гоце Делчев“ поддржани од 20 средношколци – волонтери, на 31 мај и 1 јуни, реализираа практична работилница под отворено небо, за урбанизирање на неколку локации во Велес под насловот „Урбанизирај се!“. Овој проект беше поддржан и од СмартАп – Лабораторија за социјални иновации и Американската Амбасада Скопје. Проектот […]

Прочитај повеќе

Минатата недела два градови во Македонија најавија дека започнуваат со различни чекори за креирање на градот во паметен центар. Град Скопје го објави тендерот за паметен град, а Советот на Општина Велес ја усвои нацрт-стратегијата за „Велес – паметен град“. Тендерот кој треба да го направи Скопје паметен град е „тежок“ 5,5 милиони евра. Побарувањата […]

Прочитај повеќе

Само во 2016 година се појавија над 187 политички веб-страници кои ја поддржува кандидатурата на Доналд Трамп. Благодарение на Facebook, интернет и онлајн рекламите, дел од издавачите на овие сајтови прибираа по илјадници долари месечно, вели новинарот Крег Силвермен од BuzzFeed, еден од новинарите кои први подетално ги истражија лажните вести Made in Macedonia. Податоците врз […]

Прочитај повеќе

Над 30 facebook-страници од управувани од Македонија се затворени. Станува збор за страници преку кои се споделувале лажни вести, јави BuzzFeed. Причината за затворањето нема врска со лажните вести. Наместо тоа Facebook ги отстрани страниците поради крадење содржина. Голем дел од страниците објавуваат теми од американската политка, но има и такви кои пишуваат за автомобили, коњи […]

Прочитај повеќе

Емисијата Топ Тема На Ваша Страна која што се емитуваше оваа вечер на Телма телевизија ја третираше актуелната тема со лажните вести, интернет заработката и Велес. Гости во студиото беа Игор Трајковски од Time.mk, Дарко Булдиоски од NewMediaMK и Бојан Кордалов, специјалист за нови медиуми кои дискутираа и за друштвените мрежи, интернет комуникацијата, но и за локалните […]

Прочитај повеќе

Велес и Македонците кои креираа вести за изборите на САД се најдоа во последното Late Show with Stephen Colbert. Комичарот имаше смешна порака за велешани повикувајќи ги да одат и да престанат со дезинформирање и да „украдат кукла и да ја запалат во шумата!“. Ако сакате да го погледнете само овој дел сегментот „Hey Macedonian […]

Прочитај повеќе

Историскиот успех за кој пишувавме пред некој ден се остварува. Двете најголеми компании, Facebook и Google, кои се инволвирани во шпекулациите дека нивните платформи биле затруени со лажни вести кои влијаеле на изборите во САД, најавуваат драстични промени. Google и Facebook ветуваат дека ќе стават крај на страниците кои дезинформираат и шират разни шпекулации, теории […]

Прочитај повеќе

Тешко дека некој веруваше дека на помалку од пет дена до претседателските избори во САД, Македонија ќе биде барем малку во фокусот на американските медиуми. Сепак истите портали од кампањата за кандидатурата на Трамп во Републиканската партија, повторно се актуелни. Над 100 веб-страници кои изразуваат поддршка за Трамп „оперираат“ од Македонија, поточно од Велес, јави […]

Прочитај повеќе

Claxi, македонската апликација за повикување на такси која по концептот и брендингот потсетува на популарната Uber, сега ќе може да се користи и во Велес. Со Claxi веќе може да се повикува такси во Скопје и во Битола. Идејата зад Claxi е да ви понуди преку мобилна апликација да повикате такси кое ќе го информирате […]

Прочитај повеќе

AutoComplete опцијата на Google е алатка која ви помага „да ги одморите прстите“, да побрзо и поедноставно да дојдете до резултатот кој го барате сугерирајќи ви пребарувања слични на она што сте започнале да го пишувате, вклучувајќи ја како клучен фактор популарноста на бараното. Сите резултати кои ќе ви бидат понудени од Google AutoComplete претходно се внесени од страна на други Google корисници. Се решив да направам едно мало истражување, (инспириран од следниов линк), и да разгледам како Македонија е претставена според Googlе, односно што е она што најмногу го бараат корисниците и што е најпопуларно за секој македонски град.

Прочитај повеќе