Game Snacks се бесплатни HTML5 игри кои можат да работат и на најслабите телефони, таблети, и лаптопи. Се работи за корисен проект помеѓу Area 120 експерименталната лабораторија на Google и најразлични девелопери на игри. Примарната цел на проектот е да се понудат забавни игри на финансиско послабите корисници. Поради тоа, игрите нема да освојат награди […]

Прочитај повеќе

Bookmarks, односно листа со страни кои често ги посетувате, знаат значително да ги забрзаат нашите прелистувачки навики, но можеби се наоѓате во ситуација каде не сакате останатите корисници на компјутерот да ги знаат вашите омилени страни. Во таква ситуација, потребно е да ги употребите неколку корисни тактики. За помалку вештите и љубопитни лица, можеби е […]

Прочитај повеќе

„Dark Patterns“ е име за неетичка практика на дел од веб-сајтовите со цел да ги измамат корисниците. Притоа на корисниците нема да има биде нанесена материјална штета, но ќе си го потрошат времето. Најчесто за ова се користат навиките на самите корисници. Пример, секогаш го бараме копчето за затворање во десниот горен агол и потврдуваме на копче […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на Google Chrome ќе ги известува корисниците кога се на веб-страница која не користи https. Ова се однесува на страници кои чуваат лозинки или се користат за купување. Ова е прва фаза за зголемување на безбедноста на корисниците. Mozilla и Chrome во иднина сакаат да ги одбележат сите http страници како небезбедни. Корисниците ќе […]

Прочитај повеќе

Во случај да барате легален и исклучително корисен, а евтин софтвер, најновиот пакет од Humble Bundle би можел да ви излезе во пресрет. Humble Lifehacker Software Bundle содржи девет софтверски решенија за разубавување на изгледот на вашиот оперативен систем, но и за подобрување на неговата функционалност и безбедност. Во првата платежна група и за цена […]

Прочитај повеќе

Додека ги извршувате работните обврски може да се случи да налетате на исклучително интересен вебсајт или видео кое едноставно, мора да го погледнете; во спротивно би можеле да не го најдете дома, а кој ќе се мачи со копирање и препраќање на линкот од еден на друг имејл. Ризикот од следење на линкот кој делува […]

Прочитај повеќе

Сопственикот на еден од најпопуларните торент сајтови KickassTorrents е уапсен во Полска. Триесет годишниот Артем Ваулин од Украина е уапсен на барање на американските власти кои го обвинуваат за нанесување штета од 1 милијарда долари! Најверојатно го очекува екстрадиција во САД. Тој е осомничен за нарушување на авторските права и интелектуална сопственост, но и за […]

Прочитај повеќе

Обновено на 5-ти мај, 2016: Австралијанецот Стив Рајт сепак не успеа целосно да потврди дека баш тој е основачот на крипто-валутата Bitcoin, односно дека тој се крие зад псевдонимот Сатоши Накамото. Иако Г. Рајт вети дека ќе достави повеќе докази, сепак скептицизмот бара големите тврдења да имаат и големи и непобитни докази. Тврдењето на австралијанецот […]

Прочитај повеќе

Детектирањето на корисници кои користат AdBlock можеби е против-законско. Според Александер Ханиф oд Тhink Privacy Inc., сајтовите кои детектираат „ad blocker“ софтвер го нарушуваат правото на приватност на корисниците, и наскоро оваа пракса ќе ја изнесе пред суд. Писмото кое го сподели г. Ханиф изгледа дека потекнува од Европската комисија, и датира од крајот на […]

Прочитај повеќе

Прелистувачот кој доаѓа со Windows 10, Microsoft Edge наскоро ќе биде достапен со екстензии. Поточно екстензиите се веќе достапни, но само за учесниците во Insider програмата. Наскоро би требало да бидат достапни за сите. Една од првите екстензии кои ќе бидат достапни ќе бидат AdBlock Plus, а креаторите на екстензијата веќе потврдија дека ќе биде […]

Прочитај повеќе

Интернетот е направен за порно. Ова иако е долгогодишна шега, сепак е многу блиску до вистината, посебно ако го погледнете Year in review извештајот од најпопуларниот порно сајт Pornhub. Во 2015 само корисниците изгледале 1,892 петабајти порно, со должина од 4.392.484.580 часа или 2,5 пати подолго отколку што постои хомо сапиенс. За ова да биде […]

Прочитај повеќе

Oколу 340 милиони корисници користат застарена верзија на Internet Explorer, кој е прелистувач познат по своите безбедносни пропусти. Ова е всушнот 42,5 отсто од сите уреди кои го имаат прелистувачот, вели Computer World. Но, сега конечно Microsoft конечно ја прекина поддршката за постарите верзии на IЕ. Поддршката останува единствено за Internet Explorer 11 и Edge, […]

Прочитај повеќе