Како подобро да се справите со стресот, анксиозноста, лошото расположение, и проблемите со спиење? Се чини дека нема едноставен одговор, но поставување на оваа прашање е сосема доволно за да се направи првиот чекор. Every Ming Matters е британски веб сајт направен од војводите и војвотките од Кембриџ и Сасекс. Се работи за финален продукт […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите поети, драматурзи и есеисти на дваесеттиот век, Т. С. Елиот од неодамна доби нов веб сајт. Нека не ве излаже минималистичкиот изглед. Сите оние кои се заинтересирани за животот и делата на овој автор на tseliot.com имаат ризница од непресушни информации од различни форми. Со кликнување на копчето Menu се појавуваат категории […]

Прочитај повеќе

Шведската компанија за мебел, IKEA, го крераше првиот Instagram веб сајт ikea_ps_2014. Профилот на Instagram е креиран со цел да ги запознае корисниците со колекцијата на компанијата и е составен од 12 слики кои заедно формираат веб сајт. Трикот е што сликите се обележани со тагови кои ве водат на веб сајтот на компанијата, односно […]

Прочитај повеќе

Пред само некоку години Сајтот на скопската автобуска станица беше убедливо најлошиот .мк сај. Не беше проблемот што беше лошо дизајниран, има и полоши сајтови, туку што SAS.com.mk е сајт на компанија која услужува илјадници македонски и странски граѓани дневно и како таков треба да биде лесен за користење и информативен. Најлошиот сајт во 2011-та […]

Прочитај повеќе

Веб страните на општините најчесто се копии една на друга, со речиси идентичен дизајн, малку интеракција со граѓаните и повеќе информации за градоначалниците и советот на општината отколку за самата општина. Иако речиси сите општински страни имаат опција за контакт со граѓаните, најголем број од нив се премногу општи и граѓаните можат да го видат […]

Прочитај повеќе

Брзината на вчитување на сајтот игра огромна улога во корисничкото искуство, а од пред некое време и во рангирањето на интернет пребарувачите. Доколку вашиот сајт има проблеми со својата брзина, дали заради неподсреден код или заради лош хостинг провајдер, ќе се соочите со голем број на незадоволни корисници и поплаки. На веб постојат неколку интересни […]

Прочитај повеќе

Учејќи од грешките Media Solutions ги организираат вторите по ред Веб награди 2011 за најдобар .мк сајт на годината, најиновативен сајт, најдобар бизнис/корпоративен сајт, најдобар информативен сајт, најдобар сајт за е-трговија, најдобар блог и најдобар форум. За разлика од минатогодишното фиаско, сега е оставено на корисниците и сопствениците да си номинираат сајт во седумте категории. […]

Прочитај повеќе

Google стартуваше нова иницијатива која има за цел да им помогне на компаниите да ги направат своите веб сајтови достапни за прелистување од мобилни уреди. Оваа иницијатива го носи името GoMo, или Go Mobile, која ќе им овозможи на компаниите да станат мобилни. Според Google, секој ден сè повеќе луѓе посетуваат веб сајтови преку мобилни […]

Прочитај повеќе

Секоја компанија која има блог, како и повеќе профили на друштвените мрежи како што се Facebook, Twitter, би требало да има и еден мал едноставен веб сајт кој ќе ги обедини сите овие профили. Сајтот JustAbout.co им овозможува на компаниите да ги интегрираат сите свои друштвени мрежи во мал едноставен веб сајт кој може да […]

Прочитај повеќе

Универзитетот Стенфорд објави студија во која се наведува дека голем број од популарните веб сајтови ги откриваат личните податоци на своите корисници, како што се кориснички имиња и мејлови. Од оваа студија може да се заклучи дека нашето онлајн присуство и не е толку приватно како што сметаме дека е, и како што треба да […]

Прочитај повеќе

Adobe лансираше нов производ, Adobe Muse beta, кој ќе им помогне на дизајнерите да креираат веб сајтови без да мораат да кодираат. Adobe Muse, кој е изграден врз Adobe Air, моментално е сè уште во бета и може да се преземе од официјалниот Muse веб сајт. Оние дизајнери кои имаат работено во разни Adobe производи […]

Прочитај повеќе

Скопската автобуска станица има нов сајт кој што функционира со цела листа на градскиот и меѓуградскиот возен ред. Има и Facebook Like и Digg копче, па и Google Buzz. А дефинитивно нема да најдете .мк сајт со поголем избор на јазици. Има верзија на тајвански, литвански, велшски, баскиски, две верзии на кинески, словенечки, белориску, хаитски, азербејџански, свахили!, индонезиски…

Прочитај повеќе