Над стотина уметнички дела, меѓу кои од Едгар Дега, Пол Кле и Винсент ван Гог се во сопственост на Wikipedia, откако музејот Guggenheim ги донираше на најголемата дигитална енциклопедија. Колекцијата е составена од 100 уметнички дела и ќе биде изложена на 19 мај, а покрај посетата на музејот во Њујорк настанот ќе може да се […]

Прочитај повеќе

Миранда Лорикит од Сиднеј, Австралија, работи како помошник во човечки ресорси, но тоа што ја исполнува е уметноста. Таа успеа да направи вистински уметнички дела со една од наједноставниот софтвер на светот – MS Paint. На нејзиниот Tumblr профил LazyBones можете да ги видите фотографиите и сликите направени единствено со MS Paint. Сепак, ограничениот софтвер […]

Прочитај повеќе

Основан во 2008-ма година од Стив Џобс, Универзитетот на Apple, кој е всушност едукативна програма во компанијата, ги едуцира вработените во уметноста на Пабло Пикасо за да ги направи подобри дизајнери. На едно предавање се зборува за „Бикот“ со кој Пикасо го објасни процесот како уметник создава едно уметничко дело, започнувајќи со реалистични цртежи на […]

Прочитај повеќе

Апликацијата на Бјорк за нејзинот албум Biophilia ќе стане дел од колекцијата на њујоршкиот Музеј за современа уметност – MoMA. Biophilia, која достапна на Google Play и нa iTunes за 15, односно 17 долари, е прва мобилна апликација на која и е укажана оваа чест. Апликацијата е хибрид помеѓу апликација и музички албум, кој нуди […]

Прочитај повеќе

Адам Листер е уметник кој е посветен на 8-битна адаптација на легендарни филмови, карактери и стрипови. Со оглед на тоа дека пораснав со визуелниот јазик на Atari и Nintendo видео игрите, засекогаш сум поврзан со минималистичкиот, коцкаст, 8-битен опис на формата, просторот и движењето, вели г. Листер за The Verge. Покрај влијанието на видео игрите […]

Прочитај повеќе

Данкан Харис има навистина необично хоби да фотографирање“ на моменти од видео игри. За да ги фати овие моменти тој користи исти техники како тие кои користат фотографите. „Со фотографирање на моменти кој нормално, само би пролетале, можете да тврдите дека всушност станува збор за уметност.“, вели The Verge. Иако се сомневате дека видео игрите […]

Прочитај повеќе

Додека ние се занимаваме со барокни фасади и викторијански бродови во Вардар, остатокот на светот не застанува проширувајќи ги рамките на тоа што досега можело да се нарекува уметност или да се изложува во музеи и галерии. Иако веќe и кај нас видео игрите срамежливо се најавуваат како помошно наставно средство, во Smithsonian American Art […]

Прочитај повеќе

Последна недела е од 2011-та година и време за осврт на настаните во гејминг светот кои се повеќе збир од безбедносни пропусти, расправи и погрешни видувања за начинот на како се менува традиционалниот гејминг, одошто претставување на нови модерни игри. Но, имаше игри, и тоа одлични! Бевме дарежливи, па прогласивме неколку игри за игри на […]

Прочитај повеќе

Конечно е ставен крај на дебатата за прашањето дали видео игрите се уметност. Американската Агенцијата за подршка на уметности NEA ги потврди игрите како уметничка форма. Агенцијата го промени името на категоријата од „The Arts on Radio and Television” во „arts in media” и предходната категорија сега содржи нови проекти појаснувања. Целосните промени на појаснувањата на агенцијата за подршка може да ги погледнете тука.

Прочитај повеќе

За повеќето од нас уништен iPhone е штета. Штета дека убаво дизајнираниот вреден уред има скршено стакло, или проблем со софтверот. Но, за други, пукањето со Heckler & Koch револвер во iPhone 4 е уметност која ја демонстрира нашата приврзаност за овие нови и модерни технолошки уреди.

Прочитај повеќе

Гугенхајм во соработка со YouTube ги повикува сите уметници и ентузијасти до 31 јули да закачат креативно уметничко видео на YouTube.com/Play. Најдобрите 200 ќе бидат преставени на YouTube каналот на Гугенхајм, a потоа група уметнички експерти ќе одберат 20 видеа кои ќе бидат претставени во изложба во познатитите Гугенхајм музеи, првин во Њу Јорк, па во Билбао, Венеција и Берлин.

Прочитај повеќе

Oд сликање портрети преку диџеи до класична музика на концерт, iPad-от или ако сакате таблет компјутерите имаат можност да ги променат сите тие нешта и да донесат нова креативност и нови идеи. Подолу се неколку видеоа од Роберт Скобле, познат по блогот Scobleizer и сајтот Building43, во кои можете да видите како се користи iPad-от за креирање уметност.

Прочитај повеќе