Томас Оливие е фриленсер уметнички и креативен директор кој 10 години работи на интернационален пазар. Секако неговата професионална приказна е интересна, работел за Fold 7, BBH London и  ASUS, но она што е поинтересно е неговата презентација на друштвените мрежи. Целата Re:Birth галерија е помалку ретро, и истовремено навистина извонредна. Facebook како пејџер; Instagram како […]

Прочитај повеќе

Татсуо Хириучи е уметник кој е познат благодарение на својата скржавост. Пред десетина години кога се пензионираше сакаше да започне да се занимва со уметност. Сепак, не сакаше да плати ниту за бои, ниту за некој софтвер за цртање. Поради ова започна за цртање да ги користи алатктие од софтверот кој му беше на располагање, […]

Прочитај повеќе

Виртуелната реалност е медиум кој овозможува разгледување и на најлудите и фантастични светови. Токму таков свет се и соништата на Салвадор Дали. Видеото може да го погледнат сите, но во музејот на Дали во Флорида, САД посетителите можат да го разгледаат светот во виртуелна реалност.  

Прочитај повеќе

Дизајн легендата Милтон Глејзер, објаснува дека дизајнот не е уметност и на дизајнерите не треба да се гледа како на уметници. Г. Глејзер е познат какo коосновач на Push Pin Studios, New York Magazin, Milton Glazer Inc. Дури и да не сте слушнале никогаш за него, без сомневање го знаете „I ❤ NY“ кое е негово […]

Прочитај повеќе

Сосема е природно за еден млад уметник да премине од сликарство и галерии, во дигиталните медиуми и интернетот како простор за изложување. Вака Никола Радуловиќ ја објаснува неговата уметничка транзиција која ги задржува основните принципи за работа, но местото на изложување на неговата уметност е сменето. Повод за интервју со Никола, кој го познаваме како […]

Прочитај повеќе

Google работно го прославува Светскиот ден на музеите. Компанијата поодамна ја претстави камерата со супервисока резолуција Art Camera, која ќе овозможи преглед на сите уметнички дела до најмал детал, и гледање на повлекувањето на секое влакно на четкичката. Компанијaта досега произведе 20 вакви камери со кои скенираа 1.200 уметнички дела од музеите.

Прочитај повеќе

Back to Вed е фантастична видеоигра, која е инспирирана од уметничките дела на Салвадор Дали, М.K. Ешер и Рене Магрит. Играта не амо што на играчите им го приближува надреализмот, туку ќе им овозможи и да се поршетаат низ уметничките дела на овие автори. Играчите се во улога на потсвеста на Боб, кој страда од […]

Прочитај повеќе

Pixel Art Academy е видеоигра која додека ја играте ќе ве научи или барем ќе се обиде да ве научи како да креирате пиксел уметност. Станува збор за мултиплеер онајн игра во која на учесниците ќе им биде овозможена интеракција со останатите играчи. Иако станува збор за игра начинот на играње ќе ги потсети сите […]

Прочитај повеќе

Хала на славните за видео игри е креирана во Strong музејот во Рочестер, Њујорк. Минатата недела беше додадена и првата класа на видеоигри во музејот, покрај легендарни наслови на кои со задоволство се потсетуваме, во првите игри во хала на славните има игри кои и денес се едни од најактуелните. Еве ги видеоигрите кои први […]

Прочитај повеќе

Над стотина уметнички дела, меѓу кои од Едгар Дега, Пол Кле и Винсент ван Гог се во сопственост на Wikipedia, откако музејот Guggenheim ги донираше на најголемата дигитална енциклопедија. Колекцијата е составена од 100 уметнички дела и ќе биде изложена на 19 мај, а покрај посетата на музејот во Њујорк настанот ќе може да се […]

Прочитај повеќе

Миранда Лорикит од Сиднеј, Австралија, работи како помошник во човечки ресорси, но тоа што ја исполнува е уметноста. Таа успеа да направи вистински уметнички дела со една од наједноставниот софтвер на светот – MS Paint. На нејзиниот Tumblr профил LazyBones можете да ги видите фотографиите и сликите направени единствено со MS Paint. Сепак, ограничениот софтвер […]

Прочитај повеќе

Основан во 2008-ма година од Стив Џобс, Универзитетот на Apple, кој е всушност едукативна програма во компанијата, ги едуцира вработените во уметноста на Пабло Пикасо за да ги направи подобри дизајнери. На едно предавање се зборува за „Бикот“ со кој Пикасо го објасни процесот како уметник создава едно уметничко дело, започнувајќи со реалистични цртежи на […]

Прочитај повеќе