Apple и Google немаат време да почекаат историјата да одлучи за контроверзноста во анексирањето на Кримскиот полуостров. Сега двте компании направија исти промени во своите мапи и Крим е прикажан како дел од Русија, пренесе Techcrunch. Сепак ова е само дел од „приказната“. Иако Крим е прикажан како дел од Русија кога се пребарува од […]

Прочитај повеќе

Украинскиот државен производител на електрична енергија, Укренерго најави дека инвестира 20 милини долари за сајбер безбедност. Компанијата беше жртва на неколку серизни напади. На крајот на 2014 година, електричната централа Prykarpattyaoblenergo лоцирана во западна Украина, беше цел на сајбер напад. Напаѓачите најпрво ја преземаа контролата од операторот, а потоа го одлогираа и ја променија неговата лозинка. […]

Прочитај повеќе

Агенцијата за сајбер безбедност на Украина тврди дека имаат докази дека последниот ransomware напад Petya е дело на Русија. Секако Москва ги отфрли овие обвинувања. Како и WannaCry, Petya е ransomware кој како напад ги користи пропустите во Windows оперативниот систем. Двата напади бараа исплати во биткоини, а потоа тврдеа дека клучевите ќе ги испратат […]

Прочитај повеќе

Industroyer е вирус кој беше искористен во нападите врз електричната инфраструктура во Украина во 2016 година. Софтверот може да ги исклучи прекинувачите  во струјните постројките, велат експертите на ESET, кои го детектираа вирусот. Последниот прекин во Украина е од 17 декември 2016 година. Во напад во 2015 година без струја останаа 250.000 домаќинства. Вирусот е дизајниран да ја наруши […]

Прочитај повеќе

Една недела пред почетокот на 2015 година, електричната централа Prykarpattyaoblenergo која се наоѓа во западна Украина, беше цел на сајбер напад. Напаѓачите најпрво ја преземаа контролата од операторот, а потоа го одлогираа и ја променија неговата лозинка. „Сѐ што му преостануваше [на операторот] беше да посматра што се случува на екран, додека хакерите ги исклучуваа […]

Прочитај повеќе

Русија тврди дека не прави инвазија на Украина, дека трупите кои водат борба со украинската армија не се нивни. Но, намерите на Владимир Путин се разоткриени од еден банален тренд – руските војници кои треба да се кријат, постојанот објавуваат свои селфи фотографии. Така Симон Островски од Vice следејќи ги тие селфи фотографиите успеа да […]

Прочитај повеќе

Локалните власти повторно не му дозволија на водачот на Империските сили од филмот Star Wars, Darth Vader, да гласа на парламентарните избори во Украина. Тој беше одбиен да гласа бидејќи не сакаше да ја тргне кацигата и да го открие идентитетот. Изговорот на Darth Vader беше истиот како и во филмот, односно дека „ќе умре“ […]

Прочитај повеќе

Група Украинци креираа проект кој ќе и помогне на државата полесно да ја следи состојбата на границата со Русија. Станува збор за беспилотни летала кои ќе патролираат по границата, а за првите 10 дронови со краудфандинг се собрани околу 36.000 долари или 418.780 украински гривни. Беспилотното летало ќе може да надгледува зона со радиус од […]

Прочитај повеќе

Про-руските украински хакери Киберберкут, кои се залагаат за враќање на протеранот украински претседател Виктор Јанукович, тврдат дека се одговорни за нападите врз неколку веб сајтови на NATO. Причина за нападот е незадоволството на „патриотите“-Украинци поради односот на западните држави на кои гледаат како најголемо влијание кога се во прашање демонстрантите во Киев. Според хакерите, цел […]

Прочитај повеќе

Воениот конфликт во Украина барем засега е избегнат, но на теренот се води модерен тип на војна. Дел од украинските телекомуникации се под постојан напад на руските сајбер единици, тврдат властите во Украина. Пратениците од Украинскиот парламент јавија дека нивните телефони два дена се нефункционални. На влезовите на Ukrtelecom на Крим, кој сега е под […]

Прочитај повеќе

Украинскиот телекомуникациски систем е нападнат преку опрема инсталирана во областа Крим, која сега е окупирана од руски сили. Опремата се користи за да се пресретнат телефонски повици на членови на парламентот, изјави директорот на разузнавачката служба, Валентин Наливаиченко за Reuters. „На влезот на телекомуникациската фирма Ukretelecom во Кримеа, нелегално и против сите комерцијални договори, беше […]

Прочитај повеќе

Морничави снимки и вести доаѓаат од центарот на главниот град на Украина, Киев, каде веќе неколку недели се води улична војна помеѓу про-европските демонстранти и про-руските власти. „Јас умирам“ е твит кој ќе ви ја замрзне крвта и кој најдобро го опишува ужасот во оваа поранешна советска република. Я вмираю — Olesya Zhukovskaya (@OlesyaZhukovska) February […]

Прочитај повеќе