Кочечно Ubuntu е достапен и на Windows компјутерите. Оперативниот систем е достапен за преземање од Windows Store, засега за учесниците во Windows Insider програмата. Инсталацијата е речиси идентична како и инсталирањето на апликација од Windows Store. Единствената, но важна разлика е активирањето на „Windows Subsystem for Linux“. Функционалноста се наоаѓа во: Control Panel > Turn Windows features […]

Прочитај повеќе

Шпанскиот производител BQ започна со промоција на подолго најавуваниот Ubuntu хибрид. Aquaris M10 е таблет кој може да се користи и како десктоп доколку се поврзе со монитор. Без монитор, Aquarius M10 има 10,1 инчен екран со 800х1280 резолуција, што е сосем доволно доколку се поврзе со глувче и тастатура да се користи како лаптоп. […]

Прочитај повеќе

Првите Ubuntu телефони ќе започнат да се продаваат во Европа веќе оваа недела. Телефоните Aquaris E4.5 Ubuntu Edition ќе бидат достапни преку BQ и ќе чинат 170 евра. За почеток се наменети за ентузијастите, а лоша вест за сите кои се надеваа на PC-хибрид e што првите телефони нема да станат PC доколку се приклучат […]

Прочитај повеќе

Платформата која започна како продавница за постари и инди видеоигри Good Old Games, најави дека наскоро игрите ќе дојдат и на Linux. Компанијата на ова работи веќе подолго време, а најавените игри ќе пристигнат наесен. Според плановите најавени се 100 видеоигри со поддршка за Linux Mint и Ubuntu. Пред се станува збор за игри кои […]

Прочитај повеќе

Canonical конечно ќе го презентира повеќе податоци за Ubuntu телефоните на годинешнaта Mobile World Congress во Барселона. Засега е познато дека првите два телефони кои доаѓаат во 2014 година се од кинескиот производител Meizu и шпанскиот производител BQ Readers. Освен ова до 2015 година се најавени два големи производители на телекомуникациска опрема, кои ќе се […]

Прочитај повеќе

Canonical, коj на 22 јули побараа помош од своите корисници и технолошки ентузијасти да се вклучат во кампањата за собирање на 32 милиони долари за Ubuntu Edge, денес има собрано повеќе од 10,3 милиони долари. Сепак и покрај рекордот, кампањата е неуспешна бидејќи им недостизаат 20 милиони долари. Првата позиција во собирање на средства преку […]

Прочитај повеќе

Canonical, компанијата зад Ubuntu, стартува краудфаундинг кампања на Indiegogo со која бара 32 милиони долари за да го направи Ubuntu Edge телефонот. Додека го пишувам текстот, околу 200 корисници донирале 100.000 долари. Кампањата трае 31 ден, што значи дека компанијата мора да собере по 1 милион долари дневно! Во зависност од големината на донацијата, донаторите […]

Прочитај повеќе

Oд Ubuntu форумот се украдени кориснички имиња, имејл адреси и лозинки на 1,82 милиони корисници. Пробивањето се случи во саботата, кога хакерот која се крие позади псевдонимот @Sputn1k_ ја смени почетната страница. Според објавената порака, најверојатно се работи за албански хакерски тим. „Иако лозинките не се зачувани во обичен текст, добра пракса е корисникот да […]

Прочитај повеќе

Во текот на денешниот ден на официјалниот веб сајт на Ubuntu се појави бројaч кој ни најавува дека нешто ќе се случи за 4 денови, а пораката со која е најавено одбројувањето е „the line where two surfaces meet“. Canonical веќе неколкупати на овој начин најавија неколку новости во врска со Ubuntu, а една од […]

Прочитај повеќе

Intel ја објави новата верзија на својот Graphics Installer за Linux кој сега е достапен и за Ubuntu 13.04. За тие што не се запознаени, ова е прилично нова алатка која Intel ја имаат развиено за да овозможи полесно инсталирање на своите хардверски драјвери на GNU/Linux дистрибуциите, односно на Ubuntu и Fedora. Инсталерот ги вклучува […]

Прочитај повеќе

Игрите за GNU/Linux се сѐ поактуелна тема, а тоа веќе го напоменавме и во текстот за „Дали е време да се вратат специјализираните GNU/Linux гејминг дистрибуции?“. Како продолжение на тоа, денес би сакале да ви претставиме три FPS игри, надвор од Steam, кои ќе го размрдаат секој кој сака да испроба како е да се […]

Прочитај повеќе

Wubi е Windows-side инсталер за Ubuntu, кој им овозможува на Windows корисниците да инсталираат и избришат Ubuntu поедноставно и побезбедно, слично како и најобична Windows апликација. Но, според Стив Лангасек од Canonical, Wubi нема да биде дел од Ubuntu 13.04 кој излегува при крајот на овој месец, а на својот веб-сајт веќе ги предупредуваат корисниците […]

Прочитај повеќе