Полицијата во Далас мораше да употреби робот да го неутрализираат снајперот кој усмрти петмина полицајци во неодамнешните протести. Снајперистот беше толку добро скриен и забарикадиран, што полицијата се одлучи, иронично, да му испрати бомба закачена на робот за деактивирање на бомби. Но, иако ова решение е креативно, сепак отвори дебата во САД за легалноста на […]

Прочитај повеќе

Алгоритмите за отстранување на несоодветна содржина на Facebook во најмала рака се чудни, и често, според Motherboard, се и контроверзни. Причината за оваа дебата е што видеото во кое се гледа како полицаец пука и го убива Филандо Кастил од Минесота, беше брзо отстранета од социјалната мрежа. Овие содржини иако се достапни на безбројни сајтови […]

Прочитај повеќе

На 6-ти јуни 2011 година, за време на прослава на ВМРО за победа на изборите, беше објавен твит во кој се прашуваше – дали некој бил сведок на убиство на плоштадот Македонија? Никој не знаеше што се случува, никој не знаеше за кого станува збор, ниту пак властите знаеја што да одговорат, медиумите не знаеја […]

Прочитај повеќе

Дел од содржини кои се споделуваат на 4Chan се навистина премногу одвратни да се најдат на било кое друго место со нормалниот дел од светот. Доказ за ова е објавата на сликите од убиството на 30 годишната Амбер Коплин кои се појавија на контраверзниот форум. Како сликите да не се доволно да ве шокираат, осомничениот […]

Прочитај повеќе

Едвај поминаа десетина денови по масакрот во Осло, а веќе се појавија личности кои сакаат како виновници за настанот да ги посочат видео игрите. Имено се појавија здруженија кои сакаат да го поврзат трагичниот настан во кој загинаа најмалку 93 луѓе со видео игрите Modern Warfare 2 и World of Warcraft.   Причината за оцрнување на […]

Прочитај повеќе

Благодарение на виралното информирање на македонските друштвени мрежи се откри дека 22-годишниот Мартин Нешковски е претепан до смрт од припадник на специјални сили на полицијата во неделата вечер. Гневните граѓани со помош на мрежите организираа протести против полициската бруталност.

Прочитај повеќе

Адвокатите на германецот Волфганг Вирле бараат името на нивниот клиент да биде тргнато од Wikipedia бидејќи г-дин. Вирле ја отслужил казната за убиство и сега е обичен граѓанин.

Волфганг Вирле во 1990 година го убил баварскиот глумец Валтер Седлмајер. Волфганг Вирле заедно со својот полубрат Манфред Лаубер во 1993 година се осудени на доживотна казна. Ослободени се условно во 2007, односно 2008 година. Сево ова пишува во Wikipedia во биографијата на Валтер Седлмајер.

Прочитај повеќе