Twitter го купи британскиот стартап Magic Pony за 150 милиони долари, со објаснување дека технологијата ќе ја користат за да ги следат твитовите и видеата во живо. Magic Pony има алгоритми кои анализираат слики, што ќе бидат вградени во видео сервисите Periscope и Vine на Twitter. Еден дел од технологијата овозможува подобрување на лошиот квалитет на […]

Прочитај повеќе

Во потрага по подобар начин на рекламирање и подобра интеракција на корисниците со рекламите, Twitter ќе се обиде да ги искористи и емотиконите. Функционалноста, која е достапна глобално, ќе им овозможи на огласувачите да ги таргетираат корисниците кои користат специфичен емотикон. Идејата е да се користат емотиконите како индикатор за расположението на корисникот. „Секогаш сме […]

Прочитај повеќе

Leaked Source објави дека дури 32 милиони профили на Twitter се продаваат на „темниот веб“. Истиот извор, кој пред некое време објави за пробиените 160 милиони профили на LinkedIn, вели дека дека постојат докази дека податоците се украдени. Но, Twitter вели дека нивните системи не биле хакнати. Демант исто така доаѓа од страна на директорот […]

Прочитај повеќе

Twitter корисниците кои ја користат апликацијата на Android, ќе забележат нов, надграден и помодерен дизајн. По новата надградба на апликацијата ќе бидат вклучени најдобрите делови на Android, вели Марјан Веланикаран од Twitter. Новата верзија на Twitter во целост ќе ги користи можностите на Google Material Design. На кратко, отсега корисниците ќе можат со повлекување да го променат […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг по сѐ изгледа долго време не е на Twitter и на Pinterest, а изглeда и дека не ги следи правилата за безбедност на Интернет. По пробивањето на базата на податоци на LinkedIn, податоците на г. Закерберг беа злоупотребени од група што се нарекува OurMine Team за пристап до профилот на овие социјални мрежи. Лозинките […]

Прочитај повеќе

Snapchat секој ден има 150 милиони корисници, додека Twitter има нешто помалку од 140 милиони корисници дневно, јави Bloomberg. На првото место на листата e Facebook кој убедливo води со 1,09 милијарди корисници кои ја посетуваат социјалната мрежа дневно. Платформата која започна како можност за споделувања на фотографии и куси видеа со ограничен рок на […]

Прочитај повеќе

Иран официјално побара од социјалните медиуми да ги префрлат личните податоци на Иранците на територијата на Иран. Изговорот на властите кои се често критикувани за ограничувања на правото на говор, е дека ова ќе овозможи правата на приватност и безбедноста да бидат уредени според нивните закони, пренесе Reuters. „Надворешните компании за комуникација кои се активни […]

Прочитај повеќе

Twitter најави дека наскоро ќе го зголеми бројот на знаците, но на креативен начин. Наместо отстранување на лимитот од 140 знаци, Twitter нема да ги брои имињата споменати во твитовите, прикачените гифови, сликите и видеата. Со ова друштвената мрежа на своите корисници ќе им овозможи повеќе простор за искажување. Ова не се единствените промени кои […]

Прочитај повеќе

Twitter тестира прикажување на реклами дури и на луѓето кои не се корисници на друштвената мрежа. Станува збор за ембедирани твитови кои се споделуваат на останатите сајтови. Ова ќе биде нов начин и за монетаризирање на апликациите, вели Моли Вандор од Twitter. Веќе се направени прилагодувања на платформата, па твитовите ќе може да бидат прикажувани во […]

Прочитај повеќе

Twitter ќе ви помогне полесно да пронајдете профили со кои споделувате заеднички интереси или пријатели кои не сте успеале досега да ги пронајдете. Новиот Connect таб ќе го овозможи токму ова, а веќе е достапен за најпопуларните платформи. Во Twitter признаваат дека за пронаоѓање на интересни профили е потребно трпение и среќа, но ветуваат и […]

Прочитај повеќе

Twitter и Facebook се согласија околу една работа, двете компании го гледаат Snapchat како сѐ посериозна конкуренција, побараа од издавачите и брендовите да престанат да ги промовираат своите snapchat профили на нивната платформа. Mic и The Huffington Post веќе не го користат својот snapcod на Twitter, односно не го поставуваат како слика на своите профили. […]

Прочитај повеќе

Maчките на Ванхојте… вака македонските медиуми ги опишуваа твитовите на европскиот медијатор Питер Ванхојте; некои во револт велејќи дека интернет мемињата се несериозни за еден дипломат, други не разбираа зошто баш мачки, но ги реобјавуваа бидејќи пораките беа важни. За г. Ванхојте, кој беше говорник на неодамнешната конференција за активизам Engage MK, саркастичните твитови се […]

Прочитај повеќе