Maчките на Ванхојте… вака македонските медиуми ги опишуваа твитовите на европскиот медијатор Питер Ванхојте; некои во револт велејќи дека интернет мемињата се несериозни за еден дипломат, други не разбираа зошто баш мачки, но ги реобјавуваа бидејќи пораките беа важни. За г. Ванхојте, кој беше говорник на неодамнешната конференција за активизам Engage MK, саркастичните твитови се […]

Прочитај повеќе

Twitter ќе имплементира тајмлајн налик на оној на Facebook, за да им прикажува на корисниците твитови кои ги пропуштиле. Корисниците кои често ја користат друштвената мрежа нема да забележат разлика, но на останатите кои се логираат поретко ќе им бидат прикажани твитови кои ги пропуштиле. Изборот на твитовите се прави со алгоритам, а зависи од […]

Прочитај повеќе

Twitter размислува целосно да го укине ограничувањето на 140 знаци во пораките, и да дозволи до 1.000 знаци во твитовите. Ограничувањето не беше првичната идеја нa Тwitter, туку е додадено за твитовите да можат да се сместат во SMS пораките, вели Џек Дорси. Сепак по можноста за споделување на слики, корисниците најдоа начини за споделување […]

Прочитај повеќе

Twitter работи на патент за беспилотни летала кои ќе се контролираат и управуваат со помош на твитови. Компанијата сепак не работи на ова, ова е само патент, иако може да значи дека Twitter се подготвува за иднина во која дрон ќе може да ги разбира лајковите и ретвитовите, ќе овозможи следење на корисникот, и ќе […]

Прочитај повеќе

Aко ви треба инспирација, тогаш најдобро е да ја земете од најуспешните. Сер Ричард Брансон, британски бизнисмен и инвеститор, основач на Virgin Group, со неколку твитови се обиде да ги мотивира младите и новите претприемачи. Г. Брансон сега е седмиот најбогат Британец, но на своите почетоци започнал од нула, креирајќи го бизнис магазинот Student, па […]

Прочитај повеќе

Twitter ги измени своите правила, додавајќи дека понекогаш ќе ви прикажува твитови од луѓе кои не ги следите. Сега, наместо да гледате твитови од твитерџии кои сакате да ги читате, ретвитови и реклами, во вашиот тајмлајн ќе бидат додадени и твитови кои „се релевантни и популарни“ од луѓе кои не ги следите. Новите промени можеби […]

Прочитај повеќе

Twitter работи на функција која ќе им овозможи на корисниците да ги променат своите твитови откако ќе бидат споделени, јавува The Desk повикувајќи се на три анонимни извори блиски до компанијата. Опцијата за промена на твитот ќе биде присутна определено време по објавување на пораката. Во тоа кратко време корисниците ќе можат да променат одреден […]

Прочитај повеќе

Twitter повторно ја тестира функцијата со која ќе можете да следите твитови од корисници кои се блиску до вас, без врска дали сте пријатели со нив. Функцијата засега е наречена Nearby и веќе се појавува на дело од телефоните кај корисниците кои дозволуваат споделување на локација, јави Wall Street Journal. Со Nearby корисниците ќе можат […]

Прочитај повеќе

По победата во Букурешт пред само три недели, македонската апликација за најдобрите твитови, ТweetsPie, победи и во Скопје на вториот Mobile AppCamp. Со победата TweetsPie ќе добие шанса да оди назад во Букурешт, овојпат на Google Hackathon, на Webit Congress и најверојатно во Париз на натпреварувањето за стартапи на Alcatel. Второто место го освои ShareDrive, […]

Прочитај повеќе

Опишана од своите креатори како „најдоброто нешто што му се случило на македонскиот интернет“, апликацијата која ги наоѓа најдобрите твитови, TweetsPie, сега доби нова верзија за Android и своја прва верзија за iОS. ТweetsPie на Иван Димовски ги прегледува вашите твитови секој час, ги вади последните 600 твитови од луѓето кои ги следите и ги […]

Прочитај повеќе

Наскоро ќе може да вметнувате видеа внатре во вашите твитови благодарени на Vine, компанија која Twitter ја купи во октомври. Наместо да стои само линк до видеото во твитот, со Vine сега може да се интегрира видеото и да се прикаже веднаш, исто како што се прави и со сликите. Вакво интегрирано видео ќе му […]

Прочитај повеќе

Вметнатите твитови отсега ќе бидат подобри, но и поедноставни за користење. Отсега твитовите кои ги споделувате на веб страните, ќе нудат интерактивност иста каква што имаат на Twitter.com, објави компанијата на својот блог. Вметнатите твитови ќе покажуваат твитови, видеа,слики и останата содржина. Покрај ова ќе може да го видите ре-твитате или да одберете „омилени-твитови“ на […]

Прочитај повеќе