Среќни, најдобрите блогери и твитерџии, изгласани од својата публика, се поклонија на сцената на вторите Twitter и Блогираме награди. Некои го заслужија пиедесталот, некои пак имаа побројна публика, но тоа што е важно за настанот направен „од заедницата за заедницата“, како што вели организаторот Blogirame.mk, е што полека ги оживува блоговите во Македонија. Македонските блогери […]

Прочитај повеќе

Twitter e комуникациска алатка со која во само 140 карактери може промовирате продукт, да се вклучите во дискусија со бренд, да изберете градоначалник, да најдете добар локал, со само еден хаштаг да најдете фанови на Game of Thrones или да ги споделите сите фотки, видеа и линкови од протестите во Турција. Но, за да го […]

Прочитај повеќе

Од далеку се гледа црн дим, од блиску се гледа огромен пламен од неколку метри кој ја зафати зградата на Македонски пошта на плоштадот Македонија во Скопје. Првите слики беа споделени од Никола Спасов на Twitter. Се уште немаме информации за што станува збор, ниту дали има повредени, но има пожарникари на локацијата. Подолу сè […]

Прочитај повеќе

Неодмана едно американско истражување покажа дека просечен твитерџија е 28 годишна девојка која има iPhone. Мотивиран од овој и сличните истражувања кои се обидуваат да ја дефинираат мрежата, Никола Спасов од агенцијата Рејтинг направи анкета со над 240 твитерџии, чии информации ги претстави на All Web конференцијата. За жал бројот на твитерџиите сè уште е тајна. Друштвената […]

Прочитај повеќе

(Текстот е преземен од блогот на Александар Ниневски. Го реобјавуваме бидејќи е информативен за секој нов твитерџија, и може да им помогне да се вклучат во активната македонска Twitter заедница.) Можеби многумина ќе речат дека можеби и не сум некој си „влијателен“ твитерџија за да солам памет за некаков си Тwitter бон-тон, или за тоа […]

Прочитај повеќе

Поаѓајќи од мојата љубопитност за тоа кои се најкористените Twitter апликации oд македонските корисници, решив да спроведам една кратка анкета. Онлајн анкетата се состоеше од четири прашања – две демографски (пол и возраст) и другите две се однесуваа на тоа кои Twitter апликации ги користат и од што најчесто твитаат. Ова се резултатите добиени од […]

Прочитај повеќе

Како нов и неискусен твитерџија, пред да си го направам профилот се одлучив да прочитам по некој совет од веќе искусните. Наидов на некои доста добри и корисни совети, било да сте компанија или твитате само за себе, како да ги следите правите луѓе и како да привлечете следбеници. Во суштина, Twitter има смисла само ако има кој да твита, нели?

Прочитај повеќе

Македонскиот Twitter директориум 140.мк ги објави 11-те категории за #140mknagradi-те. Корисниците ќе имаат можност до 07.12 да ги номинираат кандидатите, ќе може да се номинира повеќе пати и повеќе твитерџии со @корисничкоиме во една категорија.

Прочитај повеќе

Култниот режисер Тим Бартон ги повика твитерџиите заедно да напишат приказна која ќе се искористи за промоција на неговата музејска изложба.

Прочитај повеќе

Twitter започна да поканува група корисници да ја тестираат новата Analytics алатка, вели Mashable. Алатката ќе им овозможи на твитерџиите да си ги разгледуваат статистиките за кои твитови ги привлекле другите и колку се ретвитувани, следени… како и други статистики.

Прочитај повеќе

#twitogovorkite на Сеад Џигал, комуниколог, блогер и твитерџија чии „добри твитови надалеку се слушаат“ станаа популарнo меме на сервисот за микро-блогирање. Како и секогаш, креативната идеја ги инспирираше македонските корисници да споделат најразлични интересни поговорки кои целосно ја опишуваат друштвената мрежа во само 140 карактери.

Прочитај повеќе