Вчера, сабота 10 декември во кино Култура се одржаа петтите по ред #ТвитерНагради, кои овојпат не беа во организација на Blogirame.mk, блог платформата што веќе некое време не работи, туку беа презентирани од страна на организаторите на новиот домен Blokirame.mk. Зошто баш блокираме, за сега не е јасно… Во преполната сала во кино Култура, беа наградени најдобрите твитерџии […]

Прочитај повеќе

По 60 луѓе во еден стан, починати гласачи во избирачки список, гласачи во руинирани локации… ова се само дел од пропустите кои твитерџиите ги открија во избирачкиот список, кој Државната испитна комисија (ДИК) го објави преку нова апликација. Според ДИК, апликацијата треба да им служи на граѓаните да го проверат избирачкиот список, и според првичните […]

Прочитај повеќе

„Кои сме ние – ако не сумата на нашето влијание што го имаме, во нашиот живот, врз другите“, велеше генијалниот астрофизичар Карл Сеган. И иако неговата мисла се однесуваше на човештвото, денес таа важи за сите гости испоседнати во Кино Фросина во Скопје, кои очекуваат да ги видат најдобрите за оваа година – од најреволуционерниот […]

Прочитај повеќе

Во сабота, 12-ти декември, ќе имате шанса да видите голи твитерџии и твитерџики, чии тела ќе бидат овековечени во еротски фотографии на #ТвитерКалендар 2016. „Сакајќи да се продолжи традицијата на овој календар, годинава, седуммина храбри момци и девојки од Twitter заедницата имаа ентузијазам да се разголат пред објективот на фотографот Ѕвонко Плавевски, раскажувајќи ја приказната […]

Прочитај повеќе

Македонската блог платформа Blogirame.mk и оваа година, по четврти пат, ќе организира награди за најзабавен блог и Twitter профил. Доделувањето на наградите ќе биде на 18 декември во МКЦ Кино Фросина, но она што е најважно е дека гласањето за избор на најдобрите веќе е почнато. И тогаш Твитер боговите рекоа: „Ќе има и #ТвитерНагради!“ […]

Прочитај повеќе

Фестивалот на европски филм, Cinedays, е можеби еден од најзначајните културни настани во Македонија. И иако настанот му е целосно посветен на филмот, сепак направи и мала историја во македонскиот дигитален маркетинг. Cinedays стартуваше експеримент во кој им дозволи на корисниците на Twitter да бидат режисери; и иако не е оригинална идеја, пред три години […]

Прочитај повеќе

Нова ТВ е еден од ретките македонски медиуми кој се впушти во директна интеракција со својата публика. И браво за тоа! Порталот во духот на новите медиуми се впушти во кампања во која ги повика твитерџиите да го предвидат исходот од политичките преговори во Брисел, кои во моментот се водат помеѓу партиите, со посредништво на […]

Прочитај повеќе

На 6-ти јуни 2011 година, за време на прослава на ВМРО за победа на изборите, беше објавен твит во кој се прашуваше – дали некој бил сведок на убиство на плоштадот Македонија? Никој не знаеше што се случува, никој не знаеше за кого станува збор, ниту пак властите знаеја што да одговорат, медиумите не знаеја […]

Прочитај повеќе

Штом премиерот Никола Груевски изговори „Кој ќе ми каже фала за изгубеното време?“ на митинг на ВМРО, знаевме дека е прашање на време кога твитерџиите, секогаш расположени за битки против политичарите, ќе го претворат тој говор во креативна иронија. Веќе два дена на Twitter се спамира со #фалаНикола хаштагот преку кој твитерџиите му се заблагодаруваат […]

Прочитај повеќе

Ако си критичар на власта во Македонија тогаш најверојатно си параноичен дека власта се обидува на некој начин да те замолкне. Стравот е донекаде оправдан бидејќи видовме што се случи со медиумите што критикуваат, гледаме какви лични напади има врз јавните личности што критикуваат, и знаеме дека властите ги прислушуваат своите политички противници и сопартици, […]

Прочитај повеќе

Речено, сторено! По трет пат триесеттина ентузијасти кои се организираа преку Twitter, креираа елка направена од пластични шишиња која ќе го краси Паркот на Франкофонијата. Целта на акцијата е да го собере твитерџиите на офлајн дружење, но и да се подигне свеста за рециклирањето и да се поттикне хуманоста, бидејќи на крај шишињата се продаваат, […]

Прочитај повеќе

#ЕлкаМК e eден од ретките настани што покажуваат дека македонската Twitter заедница е фантастична група луѓе. Новогодишната елка од пластични шишиња, која е трета елка што ја прават твитерџиите, освен што е забавен настан на кој се дружат луѓето, има за цел да го поттикне рециклирањето и да им помогне на луѓето кои немаат доволно […]

Прочитај повеќе