Најпопуларниот микро-блог, Twitter неодамна додаде можност за интерактивни 360-видео содржини. „Можете да ги погледнете 360-видеата на најинтересните издавачи и да разгледувате што се случува околу нив. Ќе може одблиску да разгледате што гледаат најпознатите ликови и да одите зад сцената на ексклузивни настани.“, ветуваат од Twitter. Засега оваа погодност се однесува на дел одбрaни објавување […]

Прочитај повеќе

Вчера, сабота 10 декември во кино Култура се одржаа петтите по ред #ТвитерНагради, кои овојпат не беа во организација на Blogirame.mk, блог платформата што веќе некое време не работи, туку беа презентирани од страна на организаторите на новиот домен Blokirame.mk. Зошто баш блокираме, за сега не е јасно… Во преполната сала во кино Култура, беа наградени најдобрите твитерџии […]

Прочитај повеќе

Според неодамнешен блог пост од ESET, се има појавено нов вид малициозен софтвер кој ги користи потенцијалите на Twitter да контролира Android базирана направа како бот нет. Таканаречениот Twitoor и неговиот тројанец си седат мирно сѐ додека не добијат прецизни наредби од малициозна Twitter сметка. Штом излезат од хибернација, стапуваат во бот нет фаза и можат да преземаат и инсталираат […]

Прочитај повеќе

Македонската блог платформа Blogirame.mk и оваа година, по четврти пат, ќе организира награди за најзабавен блог и Twitter профил. Доделувањето на наградите ќе биде на 18 декември во МКЦ Кино Фросина, но она што е најважно е дека гласањето за избор на најдобрите веќе е почнато. И тогаш Твитер боговите рекоа: „Ќе има и #ТвитерНагради!“ […]

Прочитај повеќе

Google и Twitter заеднички ќе се обидат да им помогнат на издавачите нивните содржини да стигнат до што е можно поголем број на читатели. Најавената платформа на корисниците ќе им ги презентира сите податоци на нивните паметните телефони. Идејата зад платформата е да биде своевиден конкурент или алтернатива, на сличните сервиси кои доаѓаат како: Instant […]

Прочитај повеќе

Точно пред 7 години, на 21 март во 2006та година, Џек Дорси го објави својот прв твит со пораката „just setting up my twttr.“, со што започна да се гради целата приказна од 140 карактери. Денес oвој сервис се користи од повеќе од 200 милиони активни корисници, а бројот на дневно објавени твитови изнесува повеќе […]

Прочитај повеќе

Над 120 милиони твитерџии, или 60 отсто од вкупните корисници, твитаат преку мобилен. Ова воопшто не изненадува бидејќи, како што вели Twitter, тој „e дизајниран за мобилни. Лимитот од 140-карактери е базиран на текст пораките и ограничувањата на SMS“. Од тие 120 милиони мобилни корисниции, други 86 отсто се на Twitter повеќе пати на ден, […]

Прочитај повеќе

Twitter воведе одлична опција со која може да се споделат твитови преку имејл со корисниците кои не се корисници на мрежата. Оваа опција стартува постепено и во наредните неколку недели ќе биде достапна на сите корисници. „Секако дека може да ретвитувате твит до вашите Twitter пријатели, но понекогаш сакате да споделите со други груи, како […]

Прочитај повеќе

Поаѓајќи од мојата љубопитност за тоа кои се најкористените Twitter апликации oд македонските корисници, решив да спроведам една кратка анкета. Онлајн анкетата се состоеше од четири прашања – две демографски (пол и возраст) и другите две се однесуваа на тоа кои Twitter апликации ги користат и од што најчесто твитаат. Ова се резултатите добиени од […]

Прочитај повеќе

Дали мислите дека Google е #1 сајт по посетеност? Дали сте се запрашале колку % од светската популација е на Facebook? Дали знаете колку минути месечно поминува просечниот корисник на Facebook? Колку слики се објавуваат на Facebook секоја секунда? Одговорите на овие и уште многу интересни прашања поврзани со друштвените медиуми ќе ги пронајдете во […]

Прочитај повеќе

1. Според анкетата “State of the Blogosphere 2011” на MediaBistro, дури 40% од блогерите се сметаат себе си за професионалци во своите области. 2. Facebook има над 800 милиони активни корисници, од кои само 200 милиони се приклучија на друштвената мрежа во 2011. (Social Media Examiner) 3. Просечниот Facebook корисник има 130 пријатели и е […]

Прочитај повеќе

Американски федерален судија донесе судска наредба според која Twitter мора да предаде информации за тројца корисници кои се поврзани со Wikileaks. Оваа наредба е дел од истрагата против Wikileaks и како доверливите дипломатски документи се имаат најдено во рацете на оваа организација. Американското Министерство за правда минатата година побара од Twitter да предаде приватни информации […]

Прочитај повеќе