Божиќниот твит на Нил ДеГрас Тајсон повторно ги разгори страстите на верниците. Овој пат твитот е споделен над 75.000 пати, што е своевиден рекорд за познатиот астрофизичар. Станува збор за твит во кој тој зборува за човек роден на 25 декември кој го промени светот пред да наполни 30 години, но не станува збор за […]

Прочитај повеќе

Сега можете да го пронајдете секој јавен твит од почетокот на Twitter па до денес. Ово го овозможува пребарувачот кој содржи на 100 милијарди индексирани твитови, јави Twitter на својот блог. Станува збор за едноставен пребарувач во кој можете да пребарувате збор или хаштаг, а во напредното пребарување можете да наместите: период за кој пребарувате, […]

Прочитај повеќе

Над 500.000 лего коцки, осумнаесет месеци работа и само еден твит им беа потребни на Стив Самарино и Раул Оиада да го направат единствениот автомобил oд лего коцки кој може да се вози на улица со брзина од 20 km/h. Со исклучок на тркалата целиот автомобил е изработен од Lego коцки, а најкомлициран дел од […]

Прочитај повеќе

Новите верзии на мобилните апликации на Twitter за Android и iOS сега цензурираат „сензитивна содржина“ во која припаѓа насилството, голотијата и медицинските процедури, пренесува AllThingsD. Кога ќе има одреден твит со линк или слика за кој друштвената мрежа мисли дека треба да се цензурира, корисникот наместо твит ќе види порака дека твитот содржи сензитивна содржина. […]

Прочитај повеќе

Previeweet е додаток за Chrome кој на Twitter ќе ви ја додаде можноста да ги прегледувате фотографии, дури и Instagram фотографиите за кои Twitter ја прекина поддршката. Додатокот до содржината на твитот ќе додаде и мала сликичка од фотографијата или видеото што ја содржи. Откако ќе ја инсталирате екстензијата, превчитајте ја страницата и кога ќе […]

Прочитај повеќе

Twitter после долго време одговори на барањата на корисниците и овозможи пребарување на старите твитови според клучен збор или хаш-таг. Сето ова следи откако на корисниците најпрво им овозможија да ја преземат целата своја архива, а сега и сите ќе имаат можност да пребаруваат назад во времето. Оваа промена се очекува да биде достапна за […]

Прочитај повеќе

Twitter воведе одлична опција со која може да се споделат твитови преку имејл со корисниците кои не се корисници на мрежата. Оваа опција стартува постепено и во наредните неколку недели ќе биде достапна на сите корисници. „Секако дека може да ретвитувате твит до вашите Twitter пријатели, но понекогаш сакате да споделите со други груи, како […]

Прочитај повеќе

Победничката порака на американскиот претседател Барак Обама, кој го доби својот втор мандат, ги сруши рекордите на најсподелуван твит на друштвената мрежа. Пораката која гласи „Уште четири години“ е споделена над 559.889 пати. Овој твит г. Обама го сподели во моментот пред да се појави на сцената и да и се обрати на американската нација. […]

Прочитај повеќе

Грчкиот Олимписки комитет и рече на атлетичарката Вола Папахристо да си седи дома поради твит во кој ги исмева афричките имигранти кои се доселени во Грција. Спортистката која се натпреварува во троскок требаше да патува во Лондон каде се одржува Олимпијадата со почеток од 26-ти јули. Расистичкиот твит во кој таа вели “комарците од Западен […]

Прочитај повеќе

Откако вчера го претставија новото лого, информации од Twitter укажуваат дека компанијата има поставено нов рекорд на твитови објавени во еден ден и зголемен приход од мобилните платформи. На Twitter сега дневно се објавуваат повеќе од 400 милиони твитови. Последните бројки кои беа достапни од аналитичката компанија Dataminr покажуваат дека во април годинава се пишувале […]

Прочитај повеќе

Патлиџанот e зелен, температурата во Будимпешта e 25 степени, а францускиот „флан“ е во рерната. Звучи чудно, но овие шифрирани твитови ја информираа Франција и светот за резултатите од парламентарните избори. Твитерџиите во неделата ги користеа кодираните твитови за да ги избегнат казните бидејќи во Франција е забрането да се споделуваат прелиминарни информации за изборите […]

Прочитај повеќе

Внимателно со шегите што ги пишувате на Twitter затоа што некои луѓе ги сваќаат многу сериозно, посебно ако се работи за бомби на аеродром. Британскиот Висок суд одби да ја поништи казната на 27-годишниот Пол Чејмберс, кој влезе во невоља со властите откако неодамна шеговито напиша во еден твит: „Робин Худ аеродромот е затворен, имате […]

Прочитај повеќе