Пред неколку години сите ја фалеа иновативноста за новиот дизајн на копчињата, а денес Apple е пред групна тужба. Групна тужба против Apple е поднесена пред судот во Калифорнија. Проблемите започнуваат со редизајнот на тастатурата направен во 2017 година. Apple во 2015 година претстави нов дизајн на механизмот на копчињата. Главната придобивка од ваквиот дизајн […]

Прочитај повеќе

Ако помисливте дека насловот е поврзан со последните настани со Cambridge Analytica, се излажавте. Овој пат причина за тужбата е технологијата за препознавање на ликови која ја користи компаниајта. Тужбата ја започнаа корисници од Илиноис, но неодамна Федерален судија одлучи дека има основа за тужба. Тужителите објаснија дека приватна компанија не смее да собира и […]

Прочитај повеќе

Некогаш гигантот, а сега заборавениот производител, BlackBerry подели тужби за Facebook и сите компании кои се под друштвената мрежа, јави Reuters. Тужби покрај главната компанија добија и WhatsApp и Instagram. Компанијата ја обвинува друштвената мрежа за нарушување на интелектуалната сопственост. „Имаме основано тврдење дека Facebook ја наруши нашата интелектуална сопственост. По неколку години дијалог, имаме […]

Прочитај повеќе

Apple може да очекува најмалку три тужби поради својата одлука нетраспарентно да ги забави постарите телефони. Ова не важи за сите iPhone телефони, туку исклучиво за телефоните на кои им е дотрајана батеријата. Минатата недела компанијата го потврди тврдењето на корисник од Reddit, кој тврди дека неговите iPhone 6 забрзал откако ја заменил батеријата. Apple […]

Прочитај повеќе

Fortnite стана значително позната игра, особено по пресликување на режимот од PUBG. Со оглед на тоа што BR режимот е бесплатен за играње, илјадници и илјадници гејмери навлегоа во светот на Epic Games и си ги пробаат нивните знаења, што во играње, а што во мамење. Со цел да стави крај на неетички пракси преку […]

Прочитај повеќе

Zenimax Inc. го доби спорот против Facebook и Oculus пред судот во Далас. Судот одлучи дека Палмер Лаки од Oculus го прекршил NDA договорот кој го имал со компанијата. Најголемата социјална мрежа, која сега е сопственик на Oculus, на издавачот на игрите Elder Scrolls сега треба да му исплати 500 милиони долари. Сумата од 500 милиони […]

Прочитај повеќе

На Tesla Motors и на Илон Маск по сѐ изгледа им здодеа да бидат мета на секоја компанија која развива електрични возила. Компанијата претходно му дозволи на Apple да „украде“ дел од инжинерите, но сега им е доста. Tesla го обвини лидерот на развојниот тим за технологија за автономија, Стерлинг Андерсон, за кражба на тајни […]

Прочитај повеќе

Qualcomm наплаќа надоместоци за технологија со кои нема никаква врска, тврди Apple. Компанијата од Купертино бaра и надомест на штета во висина од 1 милијарда долари од Qualcomm, пренесува CNBC. Qualcomm е американска компанија која произведува чипови и телекомуникациска опрема која поседува голем број на индустриски патенти во полето на безжичната комуникација. Канцелариите на компанијата се во […]

Прочитај повеќе

Издавачот на игри како Fallout, Skyrim и Doom, ZeniMax Media е во судски спор со Facebook и Oculus VR. Спорот помеѓу двете компании е пред судот во Далас; па Oculus може да ја чини најголемата друштвена мрежа повеќе од 2 милијарди долари, колку што платија за технологијата во 2014. Според ZeniMax креаторот на Oculus VR во […]

Прочитај повеќе

После 14 години работење, Gawker.com, еден од најпопуларните веб сајтови во светот, ќе престане да работи, а останатите сајтови на фирмата Gawker Media како LifeHacker, Gizmodo, Kotaku, Jezebel се веќе продадени на Univision, американско-шпанска телевизиска мрежа za 135 милиони US долари. Почетоците на Gawker.com и Gawker Media… Gawker.com беше сајт кој објавуваше контроверзни и саркастични […]

Прочитај повеќе

Функционалноста WiFi assist data usage која дојде со последната верзија на iOS 9 може да го чини Apple најмалку 5 милиони долари, откако Вилијам и Сузан Филипс од Флорида организираа заедничка тужба против компанијата пред судот во Калифорнија, пренесува AppleInsider. Последната верзија на оперативниот систем iOS 9 има вградена функционалност која кога има проблеми со […]

Прочитај повеќе

Европските компании се организираат за да го закопаат Google во граѓански парници. Станува збор за компании кои би го тужеле Google за нарушување на законот за конкуренција. Меѓународната адвокатска канцеларија Hausfeld и Avisa ја направи онлајн платформата која на сите ќе им овозможи полесно да го тужат Google и да побараат финансиска репарација. Платформата доаѓа […]

Прочитај повеќе