Иднината на гејмингот е во стримањето и се поголем број од играчите ги користат апликациите кои овозможуваат споделување на играњето. Најголема платформа, барем засега, која овозможува лесно стримање, дури и преку копче на поновите конзоли како Xbox One и Playstation 4, и која нуди одлична дистрибуција на стримот кон поголема публика е Twitch TV. За […]

Прочитај повеќе

Оставете го Интернетот да работи наместо вас, е пораката која ќе ве пречека доколку го отворите IFTTT. If This Then That e алатка со која можете да автоматизирате огромен број на акции да се извршат од 69 различни веб сервиси. На пример, кога некој ќе ве означи на фотографија на Facebook, можете да поставите истата […]

Прочитај повеќе

Колку ви е важна приватноста на интернет? Сигурно знаете дека секој од стотиците веб сајтови што ги посетувате секој ден ја гледаат вашата IP адреса, ги следат вашите веб колачиња и дури знаат кој прелистувач користите. За повеќето корисници тоа не е нешто за кое би биле параноични, но како што се развива технологијата за […]

Прочитај повеќе

Како што најавивме во петокот и пишувавме за како да пријавите неправилности на Facebook, продолжуваме со оваа мини-серија на водичи и денес ќе пишуваме за пријавувањето на спам, навредлива содржина и слични неправилности на Twitter. Како и сите страници на кои може да се дискутира и во неа директно се вклучени сите корисници, без никакви […]

Прочитај повеќе

Во ноември минатата година, Google дозволи креирање бренд страници на друштвената мрежа Google Plus. Oвие Google+ страници се наменети за компании, производи, организации, познати личности итн., и наликуваат на фан страниците на Facebook. Многу македонски компании на почетокот потешко се снаоѓаа во креирањето на фан страница на Facebook за нивниот бренд, производ или фирма и […]

Прочитај повеќе

Личните профили на Facebook сега се заменети со нов редизајниран Timeline, што е всушност вашата Facebook приказна која ги содржи сите статуси, слики и користени апликации од кога сте се вклучиле на мрежата. Секој корисник може да си одбере што ќе биде прикажано на Timeline за полесно да се претставите пред другите. Поради малку чудниот, […]

Прочитај повеќе

<Надополнето> Од 12 март Facebook ќе го замени Static FBML, кој се користеше за креирање странични или воведни табови на фан страните, и наместо него ќе користи iFrames. Со iFrame администраторите ќе можат да ги користат HTML, Javascript и CSS технологиите за додавање на содржина на фан страните.
</надополнување>

Прочитај повеќе

Празници се, Нова година, а потоа и Божиќ. Пола Македонија е на Facebook каде ќе се споделуваат честитики, слики и импресии од празниците. Сигурно ова, ќе се согласите, е одлична шанса да го рекламирате својот локален бизнис, продукт или услуга на огромна публика зависно од буџетот.

Прочитај повеќе

Ова е еден краток текст во кој ќе се обидам да што е можно по сликовито да објаснам што е RAID технологијата и се што треба да се знае околу неа. Пред се наменето за оние помалку информираните.

Прочитај повеќе

Дискотеки“ е нова Facebook aпликација со која ги наоѓате местата за вашите вечерни излегувања. Со одбирање на град добивате листа на локали во соодетниот град. За секое прикажан локал можете да ги видете деталите, што ќе се случува на ова место, кој ќе присуствува настанот и ќе ја видите галеријата на локалот.

Прочитај повеќе

Често гледам дека скоро секој што поседува лаптоп има проблем со температура, или пак едноставно не е навикнат дека целиот хардвер сместен во едно такво мало куќиште е нормално да има повисока температура од класичен компјутер, вели SaleSk објавувајќи одличен туторијал како да го исчистите разладен систем на лаптопот.

Прочитај повеќе

Сигурно повеќето од вас барем еднаш дошле во ситуација да немаат доволно molex конектори на вашиот компјутер за да ги вклучат сите оние останати кулери кои дополнително го разладуваат компјутерот. Епа во таква ситуација се најдов и јас и решив да направам една „црна кутија“ која ќе има улога да дели струја на повеќе делови,и регулирање на истата.

Прочитај повеќе