Пред околу 7 години во сообраќајна несреќа животот го загуби Никола Поповски Ниџо. Неговите пријатели организираат меморијален, хуманитарен гејминг турнир во негова чест. Средствата што ќе се соберат од турнирот ќе одат како помош за лица со епилепсија. „Затоа што неговата сестричка страда од епилепсија сакаме турнирот да биде и од хуманитарен карактер и средствата што […]

Прочитај повеќе

По подолга пауза турнирите во Hearthstone се враќаат. Овојпат во вистинско време за новогодишните празници, но и за одбележување на експанзијата Mean Streets of Gadgetzan. Турнирот организиран од Гоблин друштвени игри ќе се одржи на 25.декември во Public Room. Во духот на празниците, на турнирот може да учествуваат сите. Турнирот започнува во 12:00 часот, а […]

Прочитај повеќе

Откако беше одложен минатонеделниот турнир во Hearthstone, оваа недела е најавен уште поголем и поатрактивен. Македонската е-спорт федерација и Гоблин друштвени игри, организираат квалификации за светско првенство во Hearthstone кое се одржува во Џакарта, Индонезија. Победникот, освен правото за учество на Светското првенство во Hearthstone, ќе добие и авионски билет и платено сместување. Турнирот ќе […]

Прочитај повеќе

Првите примероци на македонска Kickstarter игра на табла Small Star Empires пристигнаа во Archona Games и веќе може да видите „unboxing“ видео, но нема подобар начин да се прослави играта од турнир! Првиот турнир во Small Star Empires ќе се одржи денес во холот на Cineplexx во City Mall, и ќе биде дел од премиерата […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните видеоигри, Dota2, ќе стане уште повозбудлива за следење. Последниот DotA International турнир имаше публика од 20 милиони следачи, некои на стадионот, поголем дел на стримовите. Но, со виртуелната реалност сите ќе добијат можност да се внесат во играта, и да прегледуваат мапи, борби и статистика на тимовите. Од она што може да […]

Прочитај повеќе

Најдобриот македонски DotA 2 играч, Мартин Саздов – Сакса, ќе биде дел од тимот на Digital Chaos за турнирот ESL One во Манила. Digital Chaos ќе тренира за турнирите во САД, на кои доколку победи ќе се квалификува како претставник на САД. Доколку успеат да се пласират, финалето на турнирот ќе се одржи во Манила, […]

Прочитај повеќе

Македонската е-спорт заедница конечно е пораздвижена. Главна причина за ова се момците од Dota2MK кои ја најавија втората сезона на македонската Dota 2 лига. Новата сезона има промени, па наместо досегашните две лиги сега ќе има само една лига со 18-тима кои ќе се натпреваруваат во бодови освоени со победи и нерешени резултати. По завршувањето […]

Прочитај повеќе

Еден од тимовите кои учествуваат на Dota 2 International ќе си замине побогат за 6,5 милиони долари. Турнирот кој започна од 3-ти август, успеа повторно да го надмине рекордот за наградниот фонд. Оваа година вкупниот награден фонд е 18 милиони долари, а како и минатата година ова е пред се на Compendium-от кој го купуваа […]

Прочитај повеќе

Дали сте сметате дека сте добри во Call of Duty? Тогаш Kamai Media ве предизвикува на Call of Duty 4 Summer Tournament 2015, кој ќе се одржува секој петок во текот на летото. Сите кој сакаат да ги предизвикаат Kamai можат да им испратат порака на Facebook страната, а освен добра воља потребно е да […]

Прочитај повеќе

#Episode 1 ќе биде првиот турнир во DotA 2 со кој се наговестува DotA шампионат, кој е заеднички организиран од гејминг центарот RELIC и Dota2.Mk кои велат, за GG.mk, дека сакаат да организираат 4 турнири годишно и на крај да го прогласат најдобриот тим во лигата. На првиот турнир можат да се пријават 32 учесници, […]

Прочитај повеќе

DotA 2 International го следеа над 20 милиони гледачи со што двојно ја зголеми гледаноста на шоуто од минатата година. Максималниот број на гледачи кој истовремено го гледале настанот e 2 милиони, објави Valve. Турнирот ќе остане запомнет по рекордниот награден фонд од 10 милиони долари, од кои 5 милиони отидоа во рацете на победниците, […]

Прочитај повеќе

Кинескиот тим Newbee е победник на DotA 2 International турнирот и добитник на рекордната награда кога е во прашање е-спортот, околу 5 милиони американски долари. Во финалето Newbee се сретнаа со уште еден кинески тим ViCi Gaming од кој беа подобри со три победи. Тимот на ViCi и покрај поразот во финалето имаат причина за […]

Прочитај повеќе