Повеќе од 391 000 корисници на крипто-берза од Турција останаа без своите токени откако основачот на берзата ги украде нивните пари и ја напушти државата. Корисниците останаа без пристап до своите сметки и до своите финансии, пренесе Tom’s Hardware. Загубите на клиентите би можеле да достигнат до 2 милијарди долари, а бројот на оштетени клиенти […]

Прочитај повеќе

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган на рамаданската вечера во петок, најави дека Uber е „готов“ во Турција. Според г. Ердоган министерот за внатрешни работи веќе ја издал наредбата. „Оваа работа која се вика Uber се појави. Тој бизнис е готов. Не постои повеќе. Ние си имаме такси систем“, вели г Ердоган. Причината за прекинување […]

Прочитај повеќе

Амбасадата на Турција во Македонија поднесе тужба поради искажана навреда на друштвени мрежи. Тужбата е за лицето со иницијали Е. А. кое има двојно државјанство: на Република Македонија и на Република Турција. Тужбата е за користење на иронични, навредливи и несоодветни зборови, пренесува Anadolu Agency. Со ова обвинетиот преку својот профил на друштвена мрежа наштетил […]

Прочитај повеќе

Контроверзниот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган, повторно ќе го цензурира Интернетот. Овој пат блокирана е WikiLeaks, откако страницата објави над 300.000 мејлови и 500.000 документи украдени од серверот на Партија на правдата и развојот. Целата пошта и документи доаѓаат од „akparti.org.tr“ доменот, јави RT. Документите и електронската пошта не се поврзани со групите кои го организираа пучот, […]

Прочитај повеќе

Технологијата која често му пречи на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, овој пат можеби го спаси неговото претседателствување. Вo клучните моменти на војниот пуч кога најголем дел од медиумите се прашуваа каде е г. Ердоган, и започнаа да се јавуваат информации дека побарал азил, претседателот преку FaceTime им се обрати на граѓаните и побара од […]

Прочитај повеќе

Во текот на новогодишните празници кои започнаа на 24 декември, турските банки беа цел на постојани сајбер напади. Одговорноста за нападите ја преземаaт хактивистите Anonymous, велејќи дека нападите се поради поврзаноста на властите во Анкара со терористите на Исламската држава (ISIS). Интензитетот на нападите беше во толкава мера што проблеми имаа и трансакциите на кредитни […]

Прочитај повеќе

Овојпат причина на Tурција за блокирање на друштвените мрежи не беше политички мотививирана, туку безбедносна. Турските власти го блокираа Twitter да спречат ширење на фотографии и видео од терористичкиот напад во кој загинаа 32 млади активисти и 100-тина други беа повредени. Нападот, кој се случи на 20-ти јули во градот Суруч, блиску до Сирија, беше […]

Прочитај повеќе

Facebook се покори на заканите на Турција да ги избрише страните и постовите во кои се навредува пророкот Мухамед. Во спротивно, Турција целосно ќе ја забрани друштвената мрежа која има околу 40 милиони корисници во земјата. Иако Facebook одби да коментира за барањето поднесено од турски суд, New York Times пишува дека мрежата се одлучила […]

Прочитај повеќе

Само ден откако беше тргната двонеделната забрана за Twitter, Судот во Анкара им нареди на турските власти да го одблокират и YouTube. Видео сервисот на Google беше забранет под изговор за национална безбедност откако на сервисот анонимно беа закачени аудио снимки во кои се дискутира за можна војна со Сирија. Според судот, 15 видеа ќе […]

Прочитај повеќе

Забраната на Twitter е против слободата на изразувањето, порача Уставниот суд на Турција кој им нареди на провајдерите да престанат со дво-неделното блокирање на друштвената мрежа. Турција го забрани Twitter на 21 март по наредба на премиерот Реџеп Таип Ердоган кој ги нарече друштвените мрежи како „место за лаги“, откако на нив се најдоа контроверзни […]

Прочитај повеќе

Tурските власти повторно ги разгневија интернет корисниците и меѓународната заедница со блокирање на YouTube, само два дена откако беше тргната забраната на Twitter. Овојпат власта предводена од премиерот Реџип Таип Ердоган, кој недомна изјави дека „ќе го избрише Twitter“ и дека не треба да им се верува на друштвените мрежи бидејќи на „нив се шират […]

Прочитај повеќе

По неколку дневната забрана, Тwitter ќе биде повторно достапен за турските твитерџии. Мрежата беше блокирана изминатиот петок откако на неа беа објавени контроверзни снимки кои ја откриваат корупцијата на властите, и иако премиерот Рецеп Таип Ердоган порача дека ќе „ја избрише“ друштвената мрежа, сепак судот во Анкара нареди да се тргне забраната. Судот се реши […]

Прочитај повеќе