Маркус Хатчинс се прослави кога пронајде пропуст во WannaCry и успеа да го запре ширењето на вирусот. Неколку месеци подоцна британскиот инженер е приведен во САД. Обвинениото протов него е „Развој и дистрибуција на малициониот код Kronos“. Г. Хатчинс е уапсен по неговата посета нa Defcon во Лас Вегас. Обвинителот во САД тврди дека тој […]

Прочитај повеќе

Оперативниот систем macOS, важи за побезбеден од Windows. Можеби поради ова секогаш кога има вест за безбедносен пропуст или напад интересот е поголем. Креаторите на апликацијата Handbrake ги предупредија сите европски корисници кои го преземале софтверот дека имаат 50% шанси да инсталирале малициозен софтвер. Ова важи за сите корисници кoи го преземале софтверот помеѓу 2 и […]

Прочитај повеќе

Од центарот за заштита на Microsoft објавуваат дека пронашле малициозен код во Chrome и Firefox кој го хакира вашиот Facebook профил, а се инсталира преку некојa од екстензиите и додатоците за овие два прелистувачи. Според Microsoft, се работи за Trojan:JS/Febipos.A кој за разлика од останатите додатоци за Chrome или Firefox, тој директно се ажурира со […]

Прочитај повеќе

Нов тројанец, направен само за Mac машините на Аппле, инсталира лажни реклами (adware) кои се прикажуваат преку Chrome, Firefox и Safari на различни веб страници, дури и на Apple.com. Целта на тројанецот е да генерира пари од прегледите и кликовите на рекламите, открива The Next Web. Руската безбедносна фирма Doctor Web го означи тројанецот како […]

Прочитај повеќе

Безбедносната компанија Kaspersky Lab откри нов шпионски софтвер кој цели пет години крадел енкриптирани документи од разни влади, дипломати, политички групи и институции кои се бават со истражување. Вирусот наречен „Rocra“ (скратено од „Црвениот октомври“ според романот на Том Кленси за истоимената руска подморница) најчесто ги напаѓа земјите од Источна Европа, односно од поранешниот Руски […]

Прочитај повеќе

Google во Android 4.2 додаде нова алатка која требаше да го спречи малициозниот софтвер кој се повеќе се проширува на мобилната платформа. Но, иако интегриран софтвер звучи како добро решение, сепак моменталната верзија не е воопшто ефективна. Според истражувачи од Универзитетот на Северна Калорина, Google App Verification Service пропушта повеќе вируси и малициозен софтвер, отколку […]

Прочитај повеќе

Доколку сте еден од тие кои при сурфањето на интернет се заразиле со DNS Changer, имате време до понеделник да го исчистите вашиот компјутер, или ќе останете без интернет пристап. DNS Changer првпат се појави во 2007 година и сѐ уште инфицира илијадници и илијадници компјутери. Тројанецот ја променува DNS адресата на копјутерите да пренасочува […]

Прочитај повеќе

Apple објави закрпи за Java со која се поправа пропустот поради кој околу 600.000 компјутери се најдоа инфицирани од Flasback Trojan, препознатлив по тоа што го напаѓа Mac OС X оперативниот систем. Првите информации за оваа ботнет мрежа дојдоа од руската безбедносна компанија Dr. Web, чии аналитичари открија дека околу 274 компјутери од стотината илјади […]

Прочитај повеќе

Со растот на популарноста на разновидните мобилни платформи, расте и заканата од разни злонамерни напади, особено за Android уредите. Juniper Networks неодамна објави извештај кој вели дека бројката на малициозни закани за Android уредите има пораснато за 400 отсто. Според студијата, овие вируси најмногу се шират со преземање на разни апликации. Една од поновите закани, […]

Прочитај повеќе

Во последниве неколку месеци се хакнати неколку милиони профили на онлајн гејмери, PSN, Bethseda, Codemasters, а минатата недела се украдео податоци на 1.3 милиони корисници на SEGA. И покрај тоа што вината за овие пробивања никако не е кај корисниците, овој текст е за мерките кои можат за ги предземат играчите на MMO игри за посигурно играње.

Прочитај повеќе

Хакери користејќи phishing техники успеале да пробијат 150 компјутери од француското Министерство за финансии и да украдат документи поврзани со Г-20 организацијата чиј овогодишен собир ќе се одржи во Париз. Слични напади беа видени и против канадското Министерство за финансии во јануари. Канада беше гостин на минатогодишниот собир на Г-20.

Прочитај повеќе

BlackHole RAT е новиот тројанец кој ги таргетира MAC OS X системите. Како што и вели самиот тројанец, ова е сеуште бета верзија и е во изработка, што е индикатор дека во последно време интересот за креирање на ваков малициозен софтвер за Apple уреди е зголемен.

Прочитај повеќе