На крајот на секоја година Google ги претставува најчесто пребаруваните термини, прашања и трендови. Дали знаете на пример: „Што е почесто пребарувано Марс или Бруно Марс?“; или „Кое име е почесто барано Laurel или Yanni?“ Станува збор за ептен едноставен квиз во кој треба да одберете два од понудените одговори. Ако не го знаете одговорот […]

Прочитај повеќе

Тоа што се случува во Грција е едноставно неверојатна приказна на која никој од нас не можеше да ја игнорира. Економската криза го извлече најлошото од политичарите, но и солидарност од луѓето од ширум светот, од Барселона до Скопје и пошироко. Како и се во денешното време поминато пред екран на телефоните, се започнува со […]

Прочитај повеќе

Престижните филмски награди ќе се одржат на 27 февруари и ќе биде интересно да се види кој ќе е го земе Оскарот за најдобар филм. Навивам за The King’s Speech, но и Black Swan и филмот за Facebook, Social Network се одлични филмови. Кој е вашиот фаворит?

Прочитај повеќе

Bing зема дел од колачот на Google, се пребарува за 6.5% повеќе. Ова се резултати на најновото истражување на компанија за веб аналитика, Experian Hitwise. Според овие бројки, Bing прави нешто што чини. Можеби обвинувањата на Google се точни, и Bing навистина копираат од Google.

Прочитај повеќе

Претходно се бараше прецизно уредување на сликите за да се хакнат петте фотографии со цел да се добие интересен и креативен Facebook профил, сега тоа може да го направите на поедноставен начин со апликацијата на Schweppes или Profile-Maker.

Прочитај повеќе

Креативното манипулирање на петте воведни слики на Facebook профилите стана навистина интересен тренд на мрежата. Изгледа Facebook го погоди моментот кога рече дека „петте слики говорат повеќе за човекот од другите информации“.

Прочитај повеќе

Twitter покрај топ трендовите и топ нови твитерџии во 2010-та година, објави и листа на најмоќни твитови за оваа година.

Прочитај повеќе

Од објавувањето на доверливите документи, контроверзниот сајт Wikileaks стана доста споменувана тема на Twitter, но ознаките со која се бележат пораките за #wikileaks или #cablegate никогаш не се појавиja во листата на трендови што привлече критики дека Twitter го цензурира промовирањето на темата, исто како што други сервиси престанаа да го опслужуваат Wikileaks.

Прочитај повеќе

Ако имате 300 пријатели на Facebook или друга друштвена мрежа, 30 од нив ќе бидат роботи, вели компанијата за ИТ анализа Gartner во својот нов извештај за предвидувања на идни трендови во информатичката технологија.

Прочитај повеќе

Тоа што ме испровоцира да го напишам овој текст е Facebook групата „***ФејсбукОТ***почна да станува досаден(озбилно)“. Како дојде до ова најуспешната социјална мрежа да стане досадна?! Па нели беше најинтересна работа, дури и кога некој ќе праша некого за излагање, не вeлиш дојди на MSN (Windows Live Messenger), туку ајде на Facebook ќе се договориме.

Прочитај повеќе

Upload е нов бесплатен македонски on-line магазин за технологија и гаџети кој ги користи мултимедијалните ефекти да прикаже поинтерактивна содржина.

Прочитај повеќе

Десетици милиони луѓе дојдоа на Google Buzz, генерирајќи 9 милиони постови и коментари. Плус скоро има 200 поста по минута од мобилните телефони, вели Google во блог пост во кој реагира на критиките за сервисот кој беше објавен само пред 3 дена.

Прочитај повеќе