Honeywell International Inc е еден од најголемите производители во аеронаутиката, а компанијата оваа недела лансира нова линија летала. Дронови, аеро-такси, беспилотен транспорт се дел од секторите во кои инвестира Honeywell. Компанијата предвидува дека овој сектор во иднина ќе биде поделен во два сегменти, хардвер и софтвер. Honeywell се пронаоѓа во делот со производство на софтвер, […]

Прочитај повеќе

Тим од 10 научници од Одсекот за интелигентни системи при Институтот Јожеф Стефан, победи на Меѓународниот натпревар за развивање на методи (алгоритми) за препознавање на транспорт. Дел од овој тим е Мартин Ѓорески кој своето образование го започнал на ФИНКИ. Натпреварот беше организиран од страна на Универзитетот Сасекс (University of Sussex) од Брајтон, Англија и  […]

Прочитај повеќе

Зголемената популација во големите градови е еден од предизвиците на процесите на планирање и управување на градовите.  Несомнено, еден од најзначајните предизвиците во таканаречените “мега градови” е транспортот, предизвик кој придонесува до значителни штети кои водат кон здравствени проблеми и недостаток на економски развој. Дoполнително, во последните години, во Македонија се забележува раст во потрошувачката […]

Прочитај повеќе

„Мој пат“ е апликација која на корисниците им овозможува да пријават дупки и слични недостатоци на патиштата. Апликацијата е дело на Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ) во соработка со: Министерството за транспорт и врски; Министерството за внатрешни работи и Јавното претпријатие за државни патишта. Иако има и десктоп верзија, користењето на мобилната апликација е далеку посоодветно. […]

Прочитај повеќе

Беспилотните летала и автономните возила веќе се на пат да станат реалност. Две норвешки компании работат на технологија која ќе ги овозможи првите автономни бродови. Доколку успеат, транспортните автономни бродови би можеле да имаат поголемо влијание и од авионите и од возилата. Yara Birkeland најавува дека во 2018 година ќе започнат со првите тестови на […]

Прочитај повеќе

Идејата која излезе од Tesla, која пак компанијата ја сподели јавно, Hyperloop One, успешно го заврши првиот тест. До неодама ваквиот превоз беше единствено концепт, но првиот функционален прототип е реалност, јави Next Web. Последниот тест овозможи возилото да забрзува до 10 отсто од теоретската брзина. Тестот траеше само 5.6 секунди, но дури и за […]

Прочитај повеќе

До 2030 година патиштата ќе можат безжично да ги полнат електричните возила. Израелскиот стартап Electroad има идејно решение кое веќе успешно ги помина првите тестови. Стартапот веќе е добитник на финансии од фондот на Европската Унија, Horizon 2020. Идејата на стартапот не само што е практична, туку е и едноставна за изведба на веќе постоечки патишта. […]

Прочитај повеќе

МK Transport го редизајнираше својот сервис за полесно да може да најдете превозник од меѓуградските автобуски и железнички станици. Засега редизајнот е единствено на веб страната, но креаторот на сервисот, Бранко Димитријоски, вели дека наскоро ќе бидат надградени и мобилните апликации за Android и Windows Phone. Сајтот сега е со responsive, прилагодлив дизајн, што значи […]

Прочитај повеќе

Беспилотно летало кое пренесувало три килограми амфетамин се срушило на паркинг во Тихуана, Мексико, пренесува >Associated Press. Полицијата вели дека имало шест пакети дрога кои биле залепени за леталото, кое откако ќе му бидат дадени GPS координати можело само да одлета до локацијата. Засега не е познато од каде потекнува леталото, дали од американски или […]

Прочитај повеќе

Fueloyal е македонско-хрватски стартап кој ќе се обиде да им помогне на компаниите превозници да се справат со кражбата на гориво. Започнат е од Игор Христов, основач на 4Virtus, и од Јурица Магочи, основач на Roadmiral, кој има бизнис во САД. Затоа дел од Fueloyal е базиран во САД, каде ќе може да конкурира на […]

Прочитај повеќе

Сите камиони и автобуси кои превезуваат низ Европа ќе мора да имаат мемориски картички и дигитални тахографи кои ќе ја мерат брзината на возилото низ целиот пат, колку време е возено и колку време одмарало, пишуваат .мк медумите.

Прочитај повеќе