Zinio е една од најпознатите платформи за читање дигитални списанија. Со години наназад, продава годишни претлати и го дозволува нивното читање или преку апликација за телефон, или преку прелистувач. Поодамна, авторот на овој текст често го користеше Zinio но, поради високите претплати, кои обично се движат околу 2000 денари, мораше да се направат одредени компромиси. […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите кои се љубители на децентрализираната крипто-валута – биткоин. Во ноември вредноста на биткоините се искачи на најголемата цена за оваа година – 426 долари, речиси двојно покачување од пред еден месец. Но, поради својата децентрализирана природа, во моментов на пишување на овој текст е 320 долари. Но, тоа што е поважно […]

Прочитај повеќе

Наскоро ќе нема потреба да носите кеш или кредитни картички, бидејќи се што ќе ви е потребно да платите е вашиот паметен телефон. Барем така тврдат истражувачите од Pew Research центарот и Универзитетот Елон. Нивното истражување, или поточно анкета на 1.021 инвеститори, акционери и експерти во индустријата за мобилно плаќање, вели дека повеќето испитаници веруваат […]

Прочитај повеќе

Еден од најпопуларните финансиски веб сервиси, PayPal, само што стана уште поатрактивен за користење. Сервисот претстави Send Money Facebook апликација со која корисниците ќе можат да си праќаат пари. Има опција заедно со парите да се испрати и е-картичка која може да се искористи и за посакување на роденден и други прослави. „Инфраструктурите на PayPal […]

Прочитај повеќе

Виртуелната валута на Facebook, која сега се користи за купување виртуелни добра од разните апликации и игри што се на мрежата, и преку која Facebook зема 30% од секоја трансакција, наскоро би можело да се појави и на други веб сајтови кои не се дел од друштвената мрежа. Според програмерскиот блог на Facebook, oва сега […]

Прочитај повеќе

Near-field communications (NFC) технологија значи дека доволно е само да се доближат телефоните и да се пренесе информација, или во случајот со PayPal да се изврши трансакцијата и наплатувањето. Phone-to-phone NFC технологијата на PayPal ќе овозможи двајца корисници да префрлат лесно пари меѓу своите уреди. Апликацијата работи така што еден корисник преку виџет на домашен […]

Прочитај повеќе

По Аpple и Google, сега и Microsoft се вклучи во плановите да се овозможат мобилните плаќања, пишува Bloomberg.

Прочитај повеќе

Square е апликација за трансакции преку мобилен телефон која од денес е достапна за iPhone и Аndroid. Идејата е едноставна. Вие сте во ресторан и е време да платите, преминувате со кредитната картичка преку малиот коцкаст читач закачен на мобилен телефон на трговецот, трансакцијата се процесира, се потпишувате на мобилниот, можете да го сликате тоа […]

Прочитај повеќе