По Facebook, и Twitter откри руско влијание во САД. Овој пат најголем дел од спонзорираните содржини доаѓаат од Russia Today. Сепак, микроблогот пронајде и 201 профил/бот за кои смета дека се поврзани со руски оперативци. Станува збор за профили на корисници кои претходно ги пронајде и Facebook. Од три профили од руската агенција Russia Today […]

Прочитај повеќе

Само во 2016 година се појавија над 187 политички веб-страници кои ја поддржува кандидатурата на Доналд Трамп. Благодарение на Facebook, интернет и онлајн рекламите, дел од издавачите на овие сајтови прибираа по илјадници долари месечно, вели новинарот Крег Силвермен од BuzzFeed, еден од новинарите кои први подетално ги истражија лажните вести Made in Macedonia. Податоците врз […]

Прочитај повеќе

Apple, Facebook, Google, Microsoft, Stripe и Uber заеднички ќе се обидат да ја запрат забраната за имиграција. Компаниите работат на пронаоѓање начин со кој ќе можат да се спротивстават на одлуката за забраната на патување, пренесе Recode. „Од раѓањето на нашата држава, Америка е земја на можностите – добредојдени се сите и сите имаат можност да […]

Прочитај повеќе

Директорите и основачите на речиси сите големи компании од Силициумската Долина го изразија својот револт против контраверзната одредба за имиграција на новиот претседател Трамп. Најголем дел од основачите и директорите јавно го објавија својот став преку соопштенија, а некои како Сергеј Брин од Alphabet својата поддршка ја покажаа и на протестите. Одлуката на претседателот Трамп […]

Прочитај повеќе

Во текот на претседателската кампања, избраниот претседател Доналд Трамп, најави дека ќе започне постапка против монополот на Amazon. На ова одговори Џеф Безос, основачот на Amazon, со понуда за столче во неговата ракета Blue Origin и испраќање на Трамп во вселената. Сега по изборите, Џеф Безос му ја честита победата: „Честитики до @realDonaldTrump. Без предрасуди […]

Прочитај повеќе