Eпската авантура на Питер Џексон, The Hobbit: An Unexpected Journey, е најпиратираниот филм во 2013-та година со над 8,4 милиони симнувања. На второ место е Django Unchained на Квентин Тарантино со 8,1 милиони симнувања, а потоа следат Fast And Furious 6 и Iron Man 3, oбјави Torrent Freak. Листата е соберена од торент сајтовите, но […]

Прочитај повеќе

Game of Thrones ја освои „наградата“ за најпиратирана серија во 2013 година. Серијата ова признание го освојува втора година по ред, откако лани го презеде првото место од Dexter. Податоците кои ги споделува Torrentfreak покажувааат дека оваа година бројот на торент-преземања на последната епизода од сезоната, 5.900.000, е поголем од бројот на гледачи во САД, […]

Прочитај повеќе

Најпиратираните филмови се тие кои фановите не можеле да ги најдат легално на друго место, вели PiracyData.org. Сајтот ги презентира најпиратираните филмови според статистика од TorrentFreak и прикажува дали се достапни за стримање, дигитално изнајмување или дигитално купување. Иако 6 од 10-те најпопуларни филмови се достапни да се купат онлајн, само Lone Ranger, After Earth […]

Прочитај повеќе

Game of Thrones е најпопуларната најпиратираната телевизиска серија за 2012 година, вели TorrentFreak. Серијата е симната во нешто над 4.280.000 илегални копии, што е малку повеќе од публиката која ја имала серијата во САД. Ланската најпиратирана серија беше Dexter. Очекувано, најголемото пиратирање, скоро 80 отсто, се случува надвор од САД. Една причина за ова е […]

Прочитај повеќе

Украинските власти го изгасија популарниот торент сајт Demonoid, а акцијата била закажана да се поклопи со гостувањето на украинскиот заменик министер Валери Кхорошковски во САД. Всушност гасењето на сајтот требало да биде поклон на американските власти, пишува Torrent Freak. Demonoid минатата недела беше срушен од DDoS напад, а украинскиот дата центар ColoCall кој ги хостирал […]

Прочитај повеќе

Американската амбасада во Мадрид во изминативе неколку години вршела притисок врз шпанските власти и интернет оператори да се превземат мерки за контрола на пиратеријата. САД се заканувале на Шпанија дека ќе ја стават на „црната листа“ на земјите со голема пиратерија, доколку не се превземат мерки во борба против пиратеријата, пишува шпанскиот весник El Pais.

Прочитај повеќе

Поради пиратеријата, ширум Европа можат да се затворат 1.2 милиони работни места и бизнисите да имаат 240 милијарда евра загуба до 2015 година, се вели во извештајот на TERA Consultants подржан од Интернационалниот совет за трговија и од Европската Унија.

Прочитај повеќе