Пиратеријата и понатаму цвета, особено во филмската индустрија. Секојдневно се преземаат и прегледуваат бројни филмски остварувања, а минатата недела предност се даде на следниве хитови. 10. Pokemon Detective Pikachu IMDb оценка: 6.8 – Филм во кој се чини дека првенствено би уживале фановите кои се интимно запознаени со Pokémon универзумот. Сите останати би можеле пријатно […]

Прочитај повеќе

„Не кради“ е еден од божјите заповеди до кој би требало да се придржува секој христијанин, нели? Ова правило посебно треба да важи во Ватикан, но, според истражувањето на TorrentFreak и ScanEye, пиратеријата е доста популарна кај свештениците. Со оглед на тоа дека е мала држава (Ватикан има околу 800 жители) и нема некоја голема […]

Прочитај повеќе

Контроверзниот пиратски сајт The Pirate Bаy ќе ја напушти Шведска поради легални закани, и ќе се обиде да се укотви или во Норвешка или во Шпанија од каде ќе продолжи да им пркоси на Холивуд. До сега хостингот на сајтот му беше обезбеден од Пиратската партија на Шведска, најголемата пиратска партија со две места во […]

Прочитај повеќе

Иако Crysis 2 не освои награди за најдобра игра, ниту за најдобар шутер, според податоците на TorrentFreak, таа е најпиратирана игра за PC во 2011 година. Можеби високиот број на пиратирани копии на Crysis 2 не е изненадувачки, со оглед на тоа дека играта се појави во продавниците во март лани, а можеше да се […]

Прочитај повеќе

Факт е дека Call of Duty серијалот е популарна игра. Ги сруши рекордите во продажбата, а стана и најпиратираната игра симната над 4 милиони пати на битторент сајтовите. Black Ops го превзема тронoт од најпиратираната Modern Warfare 2 во 2009-та, што е претходното продолжение на Call of Duty.

Прочитај повеќе

Огромниот успех на Аватар, кој е најуспешниот филм во 2010 година со 3 Оскари, резултираше и со рекордно пиратирање.

Прочитај повеќе

Надополнето 10.09.10: Десет луѓе се уапсени во рација спроведена низ 14 европски земји. Сите десетмина се осомничени дека закачувале пиратски копии од филмови и телевизиски серии на интернет.

Прочитај повеќе