Се појавија гласини дека новиот Windows 10 испраќа податоци до Microsoft со кои можете да биде препознае нелегален софтвер, односно да биде откриен сајтот кој хостира пиратски торенти. Поради ова некои параноични пиратски сајтови решија да ги блокираат кориснициte кои имаат Windows 10. Засега нема сигурен доказ или потврда дека Microsoft ги добива податоците од […]

Прочитај повеќе

Основачите на Pirate Bay, Готфрид Свартхолм, Федерик Неиј, Карл Лундсторм и Питер Сунде не се виновни за повреда на авторски права, одлучи суд во Белгија. Одлуката на судот е заснована на фактот дека од 2006 година „големата четворка на Pirate Bay“ го продаде сајтот и оттогаш не се поврзани со пиратска содржина. Тужбата против основачите […]

Прочитај повеќе

Краторите на Popcorn Time направија и своевидна модификација на апликацијата, и од сервис за стримање пиратски филмови, направијс сервис за порно филмови – Porn Time. Слично како и оригиналната апликација и оваа овозможува директно следење на содржина, преку стрим од торенти, само што овој пат станува збор за сексуално-експлицитна содржина, како што кажува и името. […]

Прочитај повеќе

За својот прв роденден, пиратскиот сервис Popcorn конечно е достапен на сите уреди. Креаторите на апликацијата објавија дека отсега Popcorn може да се инсталира и на iOS. За жал не станува збор за официјално преземање од AppStore, бидејќи Apple нема да дозволи пиратски апликации, туку за привремено решение. Но, Popcorn Time сега може да се […]

Прочитај повеќе

Повторно декмври, ново пребројување на пиратираните серии и повторно Game of Thrones. Во 2014 година серијата преку BitTorrent е преземена дури 8.1 милиони пати, серијата постави и рекорд по бројот на сидери со 254.114 кои ја споделуваа серијата истовремено, јави Mashable. Зад Game of Thrones на HBO, следат Walking Dead на AMC со 4,8 милиони […]

Прочитај повеќе

По десет години напорна работа и несреќното затворање на Pirate Bay, тимот од Delft University Of Technology е подготвен да го презентира Tribler, анонимен и децентрализиарн торент клиент кој прави BitTorrent да биде невозможно да се затвори. Tribler клиентот е значително поголем од останатите отпакуван, зазема 160МВ простор, што сепак не е премногу. Софтверот доаѓа […]

Прочитај повеќе

Потребни беа помалку од пет дена по рацијата на шведската полиција за популарниот торент сајт Pirate Bay повторно да се најде oнлајн. Оживувањето доаѓа со архивирана верзија на Pirate Bay, откако истиот тим кој го врати Isohunt го врати и Pirate Bay, на oldpiratebay.org. „Како што веќе знаете, Pirate Bay е недостапен засега. Ни недостасува. […]

Прочитај повеќе

Joker е веб сајт кој овозможува да стримате торенти директно, само преку магнет или торент линкот. Наместо да ги симнувате филмовите од пиратските сајтови, и да чекате да се симне филмот, треба само да го пастирате линкот на Joker и филмот ќе започне по 10-тина секунди. По кратко тестирање видовме дека Joker може да стрима […]

Прочитај повеќе

Покрај сите блокади и мерки кои се предземат против најпопуларниот торент сајт PirateBay, сајтот ги извести TorrentFreak, дека од 2011 бројот на посетители на сајтот се зголемил двојно. PirateBay се одлучи да не го сподели бројот на посетители иако се шпекулира дека бројката се движи околу стотици милиони посети месечно. Овие податоци доаѓаат во период […]

Прочитај повеќе

Пред 10 години непoзнат корисник го аплоудираше Top Secret Recipes и без сомневање не очекуваше дека 10 години подоцна токму овој торент ќе биде најстариот на Pirate Bay, извести Torrent Freak. Торентот е од период кога најпопуларниот торент сервис беше на шведски јазик. Оттогаш поминаа 10 години, а Pirate Bay за разлика од тогаш сега […]

Прочитај повеќе

Popcorn, апликацијата за стримање пиратирани филмови, која беше наречена како „Netflix на пиратите“, викендов беше повлечена и недостапна бидејќи нејзините креатори не сакаа да бидат гонети за прекршување на авторските права. Но, по само неколку денови апликацијата е повторно достапна, овој пат благодарение на заедницата на YTS (поранешен YIFI) кои го презедоа нејзиниот развој, пишува […]

Прочитај повеќе

Popcorn Time е едноставен програм кој на нетрпеливите корисници им овозможува гледање на филмови од торент без нивно преземање. Програмот е достапен за Linux, Windows и OS X, а голема предност му е што од пронаоѓањето на филмот до неговото гледање се потребни неколку секунди. Програмот е едноставен за користење, па неговата инсталација корисникот едноставно […]

Прочитај повеќе