Nvidia повторно ги надгради графичките картички. GTX 1080 Ti беше најмоќната картичка едвај неколку недели, а веќе има нова најмоќна картичка. Titan Xp е новата надградба на Titan која повторно ја враќа на врвот. Titan Xp доаѓа со 3.840 CUDA јадра и 12 GB GDDR5X меморија. Најмоќната картичка доаѓа и со соодветна цена. Новиот „крал“ […]

Прочитај повеќе

MARS 760 е нова дуал-графичка картичка од ASUS ROG-Republic of Gamers серијата, која е всушност две Nvidia GTX 760 графички карти споени во една, што овозможува во два PCI слота при SLI да работат четири графички карти, објаснува ROG. Спојувањето на две картички од средната класа овозможува резултатот да биде картичка со 2.304 CUDA јадра. […]

Прочитај повеќе

Hardware/Hybrid Accelerated Cosmology Code (HACC) е обид да се искористи пресметковната моќ на суперкомпјутерите за прикажување на комплициран модел на универзум кој е во експанзија. Проектот следи четири пати повеќе елементи од претходната симулација, односно над 1,1 трилиони честички додека се поместуваат. Пресметките за проектот ги прават три суперкомпјутери Titan, Sequoia и Mira. Додека работи […]

Прочитај повеќе

Бионичката рака Titan е добитник на годинешната Dyson награда која се доделува на студенти кои студираат дизајн на продукт, индустриски дизајн или инженерски студии, известува Fast Company. Добитниции на наградата се Ник Мекгил, Николас Парота, Елизабет Бити и Николај Владимиров од Универзитетот Пенсилванија. Titan ќе им овозможи на корисниците да креваат 40 фунти или 18 […]

Прочитај повеќе

Инспирирана од суперкомпјутерот Titan на Американската Национална лабораторија во Оук Риџ кој работи на 18.688 Nvidia GPU-a, GeForce GTX Titan ќе биде најмоќниот графички процесор на Nvidia. GTX Titan има чип со едно јадро со 2.688 CUDA јадра na 837 MHz и 6 GB GDDR5 меморија, и ќе чини скромни 999 долари. Ќе започне да […]

Прочитај повеќе

Titan е новиот супер компјутер на Министерството за одбрана на САД. Titan ќе има пресметковна моќ од 20 петафлопи или 40 квадрилиони пресметки во секунда. Новиот супер компјутер е всушност надградба на Jaguar, кој беше претходниот суперкомпјутер на Оук Риџ. Според CNN, суперкомпјутерот ќе може да помогне за подобро разбирање на климатските промени, биогорива, нови материјали, нуклеарна енергија […]

Прочитај повеќе

Во рамките на City 2011 Technology Conference која се одржува во Њујорк, Blizzard го објави својот тригодишен план најавувајќи дела до 2014 година може да очекуваме 6 нови игри, односно експанзии. Експанзиите кои ќе излезат ќе бидат за Starcraft II и петтата надградба на World of Warcraft. Според најавата Starcraft II ќе биде трилогија а вториот […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот производител на мобилни телефони, HTC, го претстави Titan и Radar, два нови уреди кои ќе работат на Windows Phone 7 Mango. HTC го претставува Titan како „најголемиот Windows телефон“ кој има 4,7-инчен WVGA екран (11,9 cm) со 800 x 480 пиксели резолуција со димензии 130 x 70 x 9 mm. Тitan има 1,5 Ghz […]

Прочитај повеќе

Нешто подоцна од останатите своите финансиски податоци за првиот квартал ги објави и Activision Blizzard.  За трите месеци кој завршуваат на 30 јуни, објавија профит од 355 милиони долари од продажби вредни 1.1 милијарди долари. Со ова Аctivision Blizzard ја подобриле продажбата од лани за 13%. Најдобро продавана игра во Америка и Европа во овој период […]

Прочитај повеќе

Едно од најголемите и највлијателните гејминг студија Blizzard наполни 20 години. Студиото стартувано од 1991-ва по Silicon & Synapse ги направи неверојатните гејминг хитови: the Lost Vikings, Diablo, Starcraft, Warcraft и најмасовната онлајн игра Wolrd of Warcraft, а наскоро се очекува и Diablo 3 и новата онлајн игра Titan за која Blizzard вели дека ќе биде поголема од WoW бидејќи „ја знаат, веќе ја играат“.

Прочитај повеќе