Генерација K (Gen C) е термин кој се однесува на генерација која е креативна, креира и одбира содржини, се поврзува и гради заедница. Вообичаено станува збор за луѓе кои креираат свои содржини на YouTube. Ако во светот оваа група нема старосна граница, кај нас во најголем дел станува збор за ученици во основни училишта и средношколци. Сепак […]

Прочитај повеќе

Бевме прилично изненадени кога GG.mk во својата прва епизода го најавија Марко “GP” Марковиќ како гостин. Да бидам искрен, морав да изгуглам кој е Марко бидејќи немав налетано на ниту едно негово видео претходно… но причината за тоа е едноставна – не сум дел од неговата целна група. По гледањето на неговото гостување во GG, […]

Прочитај повеќе

After School е интересна и контроверзна апликација која тинејџерите ја обожаваат, но Apple ја забрани бидејќи беше небезбедна. Апликацијата беше повлечена од AppStore цели четири месеци сѐ додека не ги испочитуваа правилата на Apple. По повеќе од една година се чини дека апликацијата ги реши проблемите, се врати во AppStore и успеа да привлече 16 […]

Прочитај повеќе

Анкета спороведена на 60 тинејџери покажува за дел од навиките кои ги има новата генерација во САД. Тинјџерите се на возраст од 13 до 19 години, а испитувањето е дело на Business Insider. Tоа што е интересно е што првите лични уреди на тинејџерите се мобилните телефони. Првите телефони ги добиваат на 11 години, а […]

Прочитај повеќе

Европскиот парламент разгледува законско решение кое би можело значително да го отежни пристапувањето на друштвените мрежи за тинејџерите и децата под 16 години. Предлогот предвидува забрана за проток на податоци за жители на Европа помлади од 16 години, пренесува Financial Times. Весникот вели дека американските ИТ компании започнале да лобираат против амандманот, а во тек […]

Прочитај повеќе

На Instagram има 120.000 македонски корисници. Од нив 20.000 се тинејџери на возраст од 13 до 18 години. На Facebook, пак, можеме да таргетираме над 700.000 македонски корисници според платформата за реклами. Од нив, околу 70.000 се тинејџери. Бројките не откриваат ништо неочекувано. Околу 10% од корисниците се тинејџери, и тие се побројни на Facebook. […]

Прочитај повеќе

Шест тинејџери од Британија се уапесни поради сомневање за учество во сајбер напади. Тинејџерите во нападите имале помош од групата Lizard Squad, иако полицијата вели дека ниту еден од тинејџерите и самиот не е дели од озогласената хакерска група која е виновна за бројни напади на финансиски и државни институции, пренесува ВВС. Групата тинејџери од […]

Прочитај повеќе

Шестнаесет годишниот Емин Хоџиќ и седумнаесет годишниот Аднан Мујиќ, креатори на Light Docs, се победници на Startupbootcamp натпреварот одржан во склоп на #SarajevoFTW во Сараево. Како награда добија претставување на престижниот TechCrunch Disrupt Startup Alley во Лондон кој ќе се одржи од 18 до 21 октомври. Идејата зад Light Docs е да ги поедностави сложените […]

Прочитај повеќе

Зависноста од Интернет е најголема опасност за тинејџерите во Кина, велат властите. Со цел да се „изборат“ со овој проблем тие креираа центар за одвикнување од зависности, иако барем од тоа што може да го видиме во видеото China Web Junkies на New York Times, центарот е далеку поблизок до војнички камп отколку медицинска установа. […]

Прочитај повеќе

Facebook може наскоро да се соочи со поголем проблем oтколку што е успорувањето на растот во бројот на корисници. Тинејџерите во САД се повеќе се изјаснуваат дека друштвената мрежа не е кул како апликациите за комуникација. Уште поважно бројот на тинејџери од 13 до 17 години, само во САД, е паднат 25 отсто во последните […]

Прочитај повеќе

Facebook ќе им дозволи на корисниците помлади од 18 години да објавуваат јавни постови. До сега тинејџерите можеа да споделуваат статуси и фотографии само со пријателите на пријатели, а од сега ќе може да ги споделат со сите на Веб. За да нема несакани и погрешни објавувања, за корисниците помеѓу 13 и 17 години споделувањето […]

Прочитај повеќе

Според последниот извештај на центарот за истражување, Pew, тинејџерите кои Facebook го гледаа како место на кое може да се релаксираат и го поминуваа поголем дел од своето слободно време, оваа друштвена мрежа полека им станува досадна и се префрлаат на Twitter, Tumblr или некоја друга друштвена мрежа.Причината поради која младите ја намалуваат својата активност […]

Прочитај повеќе