Откако го прогласија Папата Фрaнсис за личност на годината, магазинот Time додели уште едно признание, но овојпат го прогласи Дејвид Гутенфелдер за најдобриот „Instagram фотограф на годината“. Фотографот на Associated Press наградата ја освои пред се поради своите фотографии од Северна Кореа, од каде сподели дел од најдобрите фотографии на Instagram. Но, г. Гутенфелдер не […]

Прочитај повеќе

Time магазинот објави листа на најдобри уреди на 2010 година. На првото место е iPad-от кој беше една од причините и за Financial Times да го прогласи Стив Џобс за визионер на годината. Потоа следува Samsung Galaxy S, трет е Мacbook Air.

Прочитај повеќе

На Facebook 500-те милиони корисници секоја минута споделуваат над 50 илјади линкови. Тоа е неверојатно количество на информации. Додадете ги над 66.000-те тагирања на 135.000 фотографии закачени секоја минута, скоро 80.000-те „среќен роденден“ постови, и над 98.000 одобрени пријателства секоја минута, и добивате јасна слика колку ни е важна комуникацијата. И зошто Facebook е толку голем.

Прочитај повеќе

Mагазинoт Time го прогласи основачот на Facebook, Марк Елиот Закерберг, како личноста на 2010-та. Американскиот магазин секоја година, од 1920-та, со фотографија на почетната страна ја овековечува личноста која најмногу влијаеше, за добро или лоши, на настаните во текoт на годината.

Прочитај повеќе

Магазинот Time објави листа од 50 најдобри веб сајтови, во која нема рангирање, туку сајтовите се подредени низ неколку категории. Можеби листата е малку ориентирана кон САД посебно категоријата за спорт, сепак Time е американски магазин. Но… и покрој тоа листата е одлична од аспект да се видат модерните веб страни, содржината и услугите кои тие ги нудат, како и нивното се поголемо влијание ширум светот, како на пример TED.com и Wikileaks.com кои се најдоа меѓу најдобрите во категоријата за најдобри сајтови за вести.

Прочитај повеќе

Анкетата за 100-те највлијателни личности во технологијата, владеењето, науката и уметноста на Time привлече милиони гласови на листата на највлијателни, но ги привлече и хакерите. Прв на листата се најде moot, алијасот на Кристофер Пол, oсновачот на 4chan форумот, со помош на хакерски методи. Се започнало кога луѓето од 4chan го приметиле името на листата. Кристофер Пол се најде на листата поради неговото влијание, односно влијанието на 4chаn.org за ширење на информациите и содржината на интернет. 4chen е на листата на топ 100 најпосетени сајтови според Alexa, а често се наоѓал и меѓу 50-те топ сајта.

Прочитај повеќе