Тим Кук од Apple навести можен нов продукт од компанијата, иако не појасни дали ќе стане збор за најавениот паметен часовник или сосем нов производ. Изјавата доаѓа во период кога добар дел од конкуренцијата се приближува до нивните продукти и речиси сите се прашуваат дали Apple може да ги повтори иновациите на iPhone и iPad. […]

Прочитај повеќе

Директорот на Apple и еден од најмоќните ЛГБТ луѓе во ИТ индустријата, Тим Кук, за прв пат јавно зборуваше за дискриминацијата против неговата сексуална определеност. На настан за човекови права на Аубурн Унивезитот, на кој г. Кук доби награда за животно дело, тој опфати неколку теми вклучувајќи го расизмот на кој како млад бил сведок […]

Прочитај повеќе

Директорот на Apple, Тим Кук, не е импресиониран од Google Glass. Тој на конференцијата на All Things D вели дека не само што уредот не е нешто посебно, туку и верува дека производот на Google нема да биде широко прифатен. Но, сепак г. Кук верува дека иднината на компјутерите е во уредите кои можете да […]

Прочитај повеќе

Ние сме компанија за продукти, секогаш сме имале добри конкурентни, но секогаш сме биде подготвени да се бориме, вели директорот на Apple, Тим Кук, на конференцијата на AllThingsD. „Денес нема ништо различно од тоа што го правев 15 години порано. Apple од секогаш имал конкуренција на која може да се фокусира. Но нашата Северна ѕвезда […]

Прочитај повеќе

Apple забележа рекордни 54,5 милијарди долари приходи во четвртиот квартал на 2012-та година. Заработката во истиот период е исто така рекордна, 13,1 милијарди долари, објави гигантот од Купертино. Во овој период компанијата продаде: 47,8 милиони iPhone-и, 22,9 iPad-и и 4,1 милиони Mac. Во споредба со истиот период предходната година продажбите на iPhone и iPad забележуваат пораст […]

Прочитај повеќе

Тим Кук во своето последно интервју за NBC остро ја критикуваше моменталната состојба на телевизијата и вели дека кога ќе го пушти телевизорот, се чувствува како да се вратил 20 до 30 години назад. Во своето интервју, исто така, г. Кук истакна и дека телевизијата е едно од подрачјата на кои целат од компанијата, што […]

Прочитај повеќе

Шпекулациите за нови продукти ги предомислија потенцијалните купувачи да купат наш продукт, обвинува директорот на Apple, Tим Кук на прес конференција на која компанијата од Купертино го објави финансискиот извештај за четвртиот квартал. Apple во последниот квартал направи профит од 8,22 милијарди долари, што е помалку од очекуваниот 8,3 милијарди долари. Профитот доаѓа од продадени […]

Прочитај повеќе

Директорот на Appel, Тим Кук со отворено писмо им се извини на корисниците на iOS 6. Писмото пред се се однесува на новите мапи кој се под квалитетот на досегашните, но и на очекувањата на корисниците. Покрај извинување до корисниците, изјавата доаѓа и со убедување дека компанијата работи на проблемот и мапите ќе бидат подобри. […]

Прочитај повеќе

Покрај продадени 26 милиони iPhone телефони, 35 милијарди долари приходи и 8 милијарди долари профит, финансискиот извештај за третиот квартал на Apple кријат интересен податок за продажбата на Mac и iPad. Аpple објави дека училиштата и центрите за образование купуваат два пати повеќе iPad отколку Mac компјутери. Брзината со која се прифаќа iPad во училиштата […]

Прочитај повеќе

Мислам дека може да се направи повеќе меѓу нас и Facebook, очекувајте нешто наскоро, вели директорот на Apple, Тим Кук, во интервју на D10 конференцијата. Ова беше одговорот на г. Кук на прашањето зошто Аpple продуктите немаaт интеграција со Facebook, а има со Twitter и други сервиси, иако друштвената мрежа е гигантска со над 900 […]

Прочитај повеќе

Аpple денеска во Сан Франциско го претстави новиот iPad. Oва е трета генерација таблет компјутери за две години од компанијата од Купертино кои го освоија светот, продавајќи се во десетици милиони примероци, додека конкуренцијата збунето се обидува да претстави барем нешто доволно добро за да се спротистави на овој револуционерен уред. Новиот iPad (Apple го […]

Прочитај повеќе

На Apple му требаа 28 години да продаде 122 милиони Mаc десктоп компјутери. Нa Аpple исто така му требаше само една година да продада вкупно 156 милиони iOS уреди, открива

Прочитај повеќе