Претседателот на САД викендов разговараше со директорот на Apple, Тим Кук. Дел од разговорот се и трговските санкции кон Кина и „одговорот“ на Кина на овие санкции. Тим Кук на претседателот му предочи дека поради санкциите на Apple ќе му отежнува да се натпреварува со Samsung на пазарот. Г. Трамп вели дека аргументите на г. […]

Прочитај повеќе

Тим Кук им порача на сите кои сметаат дека нивната раса е супериорна или споделуваат теории на заговор да си најдат друга платформа. Apple нема намера да толерира деструктивно однесување на својата платформа. Директорот на Apple говореше на настанот организиран од „Anti-Defamation League“ (ADL). Apple е добитник на наградата „Храброст против омраза“. „Од најраните денови […]

Прочитај повеќе

Друштвените мрежи наскоро би можеле да имаат поголем проблем. Расте бројот на инженери и лидери од Силициумската долина кои не се љубители на друштвените мрежи. Најново лице на оваа листа е директорот на Apple, кој неодамна откри дека не е воодушевен од користењето на друштвените мрежи од помладите. „Немам деца, но имам внуци на кои […]

Прочитај повеќе

Проширената реалност е тука, а Apple не сака ништо да пропушти. SensoMotoric Instruments e германска компанија која развива технологија за вештачка интелигенција и следење на погледот. Купувањето на оваа компанија не беше голема аквизиција, па не одекна во јавноста, вели Macrumors. Apple ги купи SensoMotoric Instruments преку шел компанијата Vineyard Capital Corporation. Веста ја потврди и анонимен […]

Прочитај повеќе

За разлика од Googlе и Amazon кои креираа паметен асистент за управување со домот, HomePod на Apple ќе остане само звучник, вели Тим Кук за Bloomberg. Причината за ова едноставна, Apple може да си дозволи управувањето на домот од оди преку iPhone. Компанијата има 375 милиони уреди со Siri преку кој може да управува со […]

Прочитај повеќе

„Технологијата може да направи огромни работи. Но, не сака да прави големи работи. Не сака ништо. За ова сме потребни сите. Потребни се нашите вредности. Нашата посветеност кон нашите фамилии и соседи, и нашите заедници“, ова е само дел од говорот со кој Тим Кук ги поздрави студентите на MIT.

Прочитај повеќе

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, обелодени дека телефонски разговарал со извршниот директор на Apple, Тим Кук. Во разговорот му предочил и дека голем успех во неговото претседателствување ќе биде враќањето на фабриките на Apple во САД. Apple претходно објасни дека враќањето на фабриките назад е многу тешко. Не само што кинеските работници се поевтини, туку […]

Прочитај повеќе

Настаните на кои Apple ги претствува своите паметни телефони речиси една деценија се дел од најзначајните настани во индустријата. Оваа година 7 септември е датата на која светот за првпат го виде iPhone 7. „Веќе продадовме над 1 милијарда телефони. Ова го прави iPhone најпродаваниот продукт од својот вид.“, изјави Тим Кук, кој на настанот […]

Прочитај повеќе

Apple вообичаено нема проблеми со продажбата и со вредноста на акциите, компанијата е прва, и засега единствената со вредност од 700 милијарди долари. Но, неодамна Apple за прв пат во 13 години забележа намалени приходи поради помалата продажба на iPhone, неуспехот на Apple Watch и заситување на пазарот, што значи дека сега акциите се продаваат […]

Прочитај повеќе

Сагата со отклучувањето на iPhone телефонот на убиецот од Сан Бернандино продолжува. Неочекувано поранешниот директор на Microsoft, Бил Гејтс, ги поддржа FBI, велејќи дека отклучувањето на овој телефон не е преседан и нема да биде отворање на вратата за сличен случај во иднина. „Ова е специфичен случај кога владата бара пристап до информации. Немаат општо […]

Прочитај повеќе

Apple ги одби барањата на Федералното истражно биро (FBI) за пристап до податоците од телефонот на Саид Ризван Фарук, напаѓачот кој уби 14 луѓе во Сан Бернандино на 2-ри декември. FBI побара експертиза од Apple да им помогне да ја отстранат заштитата на телефонот со намера да приберат повеќе информации за терористичкиот напад. Според сознанијата […]

Прочитај повеќе

Иако Аpple одлучи да го прескокне овогодинешниот SuperBowl, еден од најголемите комерцијални настани во САД, сепак се најде во центарот на вниманието поради невештата фотографија на Тим Кук. Директорот на Apple во еуфоријата за победата на Denver Broncos сподели фотографија, очигледно направена со iPhone, коjа беше промашена и надвор од фокус. Г. Кук ја избриша […]

Прочитај повеќе