Thunderbolt од самиот почеток требаше да биде супер брза порта која е неколкукратно побрза од USB. Новиот протокол доаѓа со истиот 40 Gb/s проток, но за имплементација ќе бидат потребни повисоки минимални спецификации. Пред 5 години Intel со Thunderbolt 3 овозможи поврзување на 4К монитор преку USB-C. Со Thunderbolt Новиот протокол на Intel, Thunderbolt 4 […]

Прочитај повеќе

Настаните на кои Apple го претставува својот хардвер се интересни за сите. Компанијата на чии уреди често се гледа како на статусен симбол отколку алатки секој пат има интересни презентации.  Овој пат беше јасно дека нема да има презентации на телефони и паметни часовници, а неколку дена претходно излегоа во јавноста деталите за новиот MacBook Pro. […]

Прочитај повеќе

Intel покажа нов, два пати побрз Thunderbolt интерфејс, кој, според најавата, ќе биде способен да пренесува податоци со брзина 20 Gbps во двете насоки. Од ова најмногу корист ќе има имплементацијата на Ultra HD 4К-телевизијата, бидејќи ваков пренос на податоци ќе овозможи пред се гледање на 4К-видео кое само што ќе почнеме да го „симнуваме“, […]

Прочитај повеќе

Според гласините кои го обземаат интернетот, Apple ќе го редизајнира својот лаптоп MacBook Pro додавајќи му екран со висока-резолуција, супер-брз USB 3.0 порт и ќе го направи да биде доволно тенок за да се мери во милиметри. Гласините доаѓаат од 9to5mac.com, блог специјализиран за Apple продукти, кој се повикува на извор близок до источна компанија […]

Прочитај повеќе

До крајот на 2012-та ќе видиме мобилни уреди кои ќе имаат USB 3.0 microUSB конектори Ова значи ќе може дури десет пати побрзо да се пренесуваат податоци меѓу паметните телефони и таблет компјутери. Преку USB 3.0 порт за паметните уреди може да се пренесат околу 600 мегабајти во секунда (5 Gbit/s), додека преку претходникот 2.0 […]

Прочитај повеќе

Ултра-тенките 11- и 13-инчните алуминиумски MacBook Air лаптопи сега се пуштени на продажба. Единаесет-инчниот модел има Intel 1.6 GHz Core i5 процесор, 2 GB RAM и 64 GB Flash меморија Thunderbolt I/O портови за супер брз пренос на податоци и видео, Multi Touch пад наместо глувче за потези со повеќе прсти и осветлена тастатура. Цената […]

Прочитај повеќе

Apple покрај тоа што денес го најави новиот оперативен систем OS X Lion, исто така го најави и новиот Cinema Display, кој сега ќе го носи името Thunderbolt Display. Овој дисплеј ќе им овозможи на сопствениците на Mac лаптопи да добијат поголем екран со поголема видливост, на кој ќе можат да додадат други приклучоци. Ова […]

Прочитај повеќе

Два метра долгите Тhunderbolt кабли со USB на двата краја се направени од пластика и метал и ќе чинат 50 долари. Сега останува да си најдете Thunderbolt способен уред, односно MacBook Pro и iMac, или можеби некој од идните Маc компјутери.

Прочитај повеќе

Apple ја претстави новата линија на 13, 15 и 17-инчните MacBook Pro лаптопи кои сега имаат побрз Sandy Bridge процесор и се првите компјутери кои ги имаат новиот Intel Thunterbolt портовите за побрз пренос на податоци.

Прочитај повеќе