При крајот на зимската распродажба, Steam ја објави листата од најпродавани и најиграни игри во 2017 годинa. Слично на претходната година, најпродаваните игри се наоѓаат во неколку категории, како Platinum, Gold, Silver и Bronze. Параметрите според кои Valve се одлучиле за ваква класификација се непознати, но се претпоставува дека игрите во горните категории имаат спечалено […]

Прочитај повеќе

Во пресрет на големата зимска распродажба на Steam, која би требало да се случи денеска по 19:00 часот, се најавија и номинациите за најдобрите игри на оваа платформа. Неодамна, заедницата гласаше кои игри да бидат номинирани, а од 21.декември до 2.јануари, гејмерите ќе можат секојдневно да гласаат за ултимативните победници. Во продолжеток, читателите можат подетално […]

Прочитај повеќе

Преку трогателен трејлер, The Witcher го слави десеттиот роденден и од сè срце се заблагодарува на фановите. Низ видеото видовте дел од највпечатливите ликови кои започнаа да ви ја окупираат потсвеста уште од 2007 година. Заснована на книгите на полскиот автор Андреј Сапковски, The Witcher успеа да ги заинтригира гејмерите со акциони RPG елементи и […]

Прочитај повеќе

The Witcher 3 знае да биде исклучително предизвикувачка игра, но доколку сакате дополнителен слој на комплицираност, тогаш Primal Needs ќе воведе и високо-прилагодливи елементи на преживување. Со Primal Needs, Гералд ќе мора да јаде храна, внесува течности, но и одмора. Во спротивно, не би можел да биде целосно ефикасен во битките. Па така, консумираната храна […]

Прочитај повеќе

Серијалот The Witcher добива телевизиска серијa! Netflix се изјаснија дека телевизиското шоу ќе биде базирано на книгите на полскиот автор Андреј Сапковски. Ваквата сага е сместена низ осум книги и е главната инспирација за трилогијата од The Witcher игрите, на полското студио CD Projekt Red. Сите трејлери од The Witcher 3 на едно место Според […]

Прочитај повеќе

The Witcher 3 беше прогласена за една од најдобрите RPG (Role-playing game) игри годинава од највидните гејминг сајтови, а истото беше кажано и за двете последователни проширувања, насловени како Hearts of Stone и Blood of Wine. Развивачите најавија комплетна верзија, која покрај играта и споменатите проширувања, ќе ги содржи и сите мини додатоци во форма […]

Прочитај повеќе

Нова епизода на новиот гејминг подкаст MKD20. Овој пат се дискутираат игрите кои оставија најголем впечаток во 2015-та година. Меѓу нив се Pillars Of Eternity, Shadowrun Hong Kong, Sunless Sea, Satelite Reign, The Witcher 3, Fallout 4 и Heroes Of The Storm. Очигледно е дека не може да помине една листа на најдобри игри без […]

Прочитај повеќе