Хрватскиот стартап MeshPoint е прогласен за „Најдобра хуманитарна технологија на годината“ на популарните европски стартап награди Europas 2016. MeshPoint се прослави пред една година кога нивните волонтери одеа на локации низ Хрватска по рутите по кои се движеа сириските бегалци. Волoнтерите носеа ранци на кои имаше Wi-Fi станица направена со 3Д испринтани делови, преку која […]

Прочитај повеќе

Гејминг студиото ZeptoLab, креатори на популарната мобилна игра Cut The Rope која е симната над 100 милиони пати, се овогодинешните победници на престижните стартап награди The Europas. Како и победничкиот стартап, така и неговите конкуренти се веќе етаблирани компании со инвестиции од неколку до десетици милиони евра наменети да го забрзаат развојот на бизнисите во […]

Прочитај повеќе

Moshi Monsters, стартап за чување на виртуелно милениче е победник на Гранд при наградата на неодамна одржаните The Europas награди за најдобар европски почетничка компанија/сервис организиран од Мајк Бучер од TechCrunch Europe.

Прочитај повеќе